Obiekty promowane w najbliższej okolicy

Hotel Orlik

Kategorie: Hotel

Ortschaft: Krynica-Zdrój

 

Alt Sandetz

Alt Sandetz

Alt Sandetz

Stary Sącz uzyskał prawa miejskie już w XIII w. i jest jednym z najstarszych miast w Polsce. To urokliwe miasteczko leży w Kotlinie Sądeckiej, w widłach rzek Dunajec i Poprad, na terenie województwa małopolskiego. Wokół miasta rozciąga się Popradzki Park Krajobrazowy.

Z uwagi na swoje położenie między Beskidem Sądeckim, Wyspowym i Niskim jest wygodną bazą wypadowa do wycieczek po okolicy. Blisko znajduje się też Pogórze Rożnowskie oraz bardzo lubiane przez letników Jezioro Rożnowskie. Można się stąd również wybrać na wycieczki do okolicznych miast, odległego zaledwie o 10 km Nowego Sącza, Piwnicznej, czy Krynicy.

Miasto ma specyficzny klimat, zupełnie inny niż pobliski Nowy Sącz, zagłębiając się w jego uliczki, czy spacerując po rynku, ma się czasami wrażenie jakby czas się tu zatrzymał.

Rynek i jego zabudowa jest przykładem architektury średniowiecznej, kiedyś stał tu ratusz miejski, spłonął jednak - tak jak zresztą prawie całe ówczesne miasto - w 1795 r. podczas jednego z licznych pożarów niszczących Stary Sącz. Ratusza nie odbudowano, choć jego rekonstrukcję można zobaczyć na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu. Z pożaru ocalał jedynie XVII-wieczny dom mieszczański, nazywany dziś „Domem na Dołkach”, mieści się w nim tutejsze Muzeum Regionalne.

Miasto nierozerwalnie łączy się z postacią św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego. To tu bowiem znajduje się założony przez nią klasztor Klarysek, do którego sama po śmierci męża wstąpiła (śluby złożyła tu również królowa Jadwiga, żona Władysława Łokietka). W 1683 r. odwiedził miasto wracający po bitwie pod Wiedniem Jan III Sobieski, podarował wtedy klaryskom zdobyty na Turkach sztandar, który do dziś jest przechowywany w klasztorze.

Przy klasztorze znajduje się gotycki kościół pw. św. Trójcy i św. Klary, którego wnętrze udekorowane jest barokowymi polichromiami, znajduje się tam ambona z 1671 r. w kształcie drzewa Jessego.

Od 1974 r. w Starym Sączu odbywa się Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: