Bad Reinerz

Bad Reinerz

Duszniki Zdrój to miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Położone w południowo- zachodniej części Kotliny Kłodzkiej nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Znana miejscowość uzdrowiskowa w Sudetach Środkowo- Wschodnich znana z wód mineralnych oraz sławnych festiwali chopinowskich. Największym bogactwem naturalnym Dusznik są lecznicze źródła mineralne należące do typu źródeł szczelinowych. Wody te wypływają ze skał metamorficznych (łupków łyszczykowych), zaś powstający w głębi ziemi powulkaniczny dwutlenek węgla nasyca wody podziemne pochodzenia opadowego, dzięki czemu mają one lepsze zdolności rozpuszczania skał. Leczone są tutaj choroby układu pokarmowego, oddechowego oraz choroby układu krążenia.

Śliczny rynek otaczają zabytkowe kamienice o wielopiętrowych barokowych i renesansowych elewacjach.
W pobliżu rynku stoi Kościół św. św. Piotra i Pawła. Kościół usytuowany jest na wyniesieniu terenu, oddzielony od ulicy wysokim kamiennym murem oporowym. Od strony północnej i zachodniej mur otacza kościół razem z terenem dawnego cmentarza przykościelnego. Wewnątrz barokowej świątyni wspaniale prezentuje się ambona w formie wieloryba z rozdziawioną paszczą.

W XVII- wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki mieści się Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
Muzeum udostępnia zwiedzającym ekspozycje poświęcone historii papiernictwa. W galerii wystaw czasowych organizowane są wystawy związane z tematyką papierniczą bądź z historią regionalną. Na posesji znajduje się ogród tematyczny, w którym można zobaczyć rośliny włókniste służące do wyrobu masy papierniczej.
W oddalonym od centrum parku zdrojowym tryska fontanna o wysokości słupa wody do 40 m, w sezonie w weekendy kolorowo oświetlana. Nieopodal stoi pijalnia wód mineralnych i tzw. Dworek Chopina, w którym w pierwszej połowie sierpnia odbywa się Festiwal Chopinowski.
Duszniki to miejsce przyjazne dla rowerzystów, miasto oferuje liczne trasy rowerowe, które przebiegają na terenie Dusznik, Zieleńca i Podgórza a wynoszą łącznie 150 km długości.
Dla turystów chcących podziwiać piękno przyrody i przemierzających trasy rowerowe czekają niezapomniane chwile spędzone wśród magicznych miejsc i atrakcji turystycznych, które można zwiedzić pokonując te trasy

źródło: Wydawnictwo Bezdroża