Bialka Tatrzanska

Bialka Tatrzanska

Bialka Tatrzanska

Białka Tatrzańska to leżąca nad rzeką Białką, lubiana i często odwiedzana przez turystów wieś na Podhalu, w województwie małopolskim. Jest to typowa miejscowość turystyczna posiadająca wiele atrakcji dla wczasowiczów, takich jak koleje linowe, wyciągi narciarskie i baseny termalne. Położenie Białki skutkuje wysokim nasłonecznieniem, które łagodzi górski klimat tutejszego rejonu.

Ze względu na bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych Białka najchętniej odwiedzana jest zimą. Znajduje się tu kilka ośrodków narciarskich: Kotelnica Białczańska (dwukrotny laureat konkursu Onet.pl na Najlepszy Ośrodek Narciarski w Polsce), Wyciągi Narciarskie Bania, czy Stacja Narciarska Kaniówka. Niektóre trasy posiadają homologację FIS. Na większości wyciągów można korzystać ze wspólnego skipassu TatrySki, obejmuje on też baseny termalne Terma Bania.

Tutejszy park wodny to 14 basenów termalnych, wewnętrznych i zewnętrznych. Woda do basenów pozyskiwana jest z głębokości 2500 metrów i ma temperaturę około 80 stopni Celsjusza. Termy dają możliwość wspaniałego odpoczynku i relaksu, w szczególności po całodziennym szusowaniu na stoku. Park wodny czynny jest jednak przez cały rok więc można korzystać z niego również latem.

W Białce znajduje się duży wybór restauracji, karczm i barów, na różnym poziomie cenowym, proponujących dania kuchni polskiej jak i zagranicznej. Warto zwrócić uwagę na tradycyjne dania góralskie takie jak: Kwaśnica, Moskol, Placek po Zbójnicku, czy szaszłyk barani. Warto też zaopatrzyć się w miejscowy ser - oscypek, smakujący zarówno na zimno jak i w wersji smażonej lub grillowanej.

Miłośnicy sportu odwiedzający wieś w lecie również nie będą rozczarowani, wypływająca z Tatr Wysokich górska rzeka Białka świetnie nadaje się do uprawiania sportów ekstremalnych: kajakarstwa górskiego i spływów pontonowych. Okoliczne wzgórza są także atrakcyjnym miejscem dla przyjeżdżających tu paralotniarzy. Jest tu także duża ilość szlaków turystycznych oraz tras rowerowych atrakcyjnych dla miłośników kolarstwa górskiego.

fot. Zabytkowy kościółek (wikipedia)

  1. Artykuły: