Bialy Dunajec

Bialy Dunajec

Bialy Dunajec

Biały Dunajec to niewielka, podhalańska miejscowość, leżąca kilkanaście kilometrów od Zakopanego, przez którą przepływa górski potok o tej samej nazwie. Otoczony pasmami malowniczych Tatr Biały Dunajec to świetna propozycja na wypoczynek niezależnie od pory roku, zwłaszcza dla miłośników aktywności i pasjonatów natury.

Atrakcje turystyczne Białego Dunajca

Pierwsze wzmianki historyczne na temat miejscowości pochodzą z 1564 roku, choć jej akt lokacyjny wystawiono dopiero 15 lat później. Dziś w Białym Dunajcu wciąż można poczuć powiew historii, zwłaszcza w okolicach drewnianych kapliczek czy wiekowych domów, niemniej miejscowość doceniana jest przede wszystkim za znakomite warunki do regeneracji sił oraz wspaniałe krajobrazy, które na długi czas zapisują się w pamięci turystów.

Biały Dunajec jest doskonałym miejscem na urlop o każdej porze roku. Latem miejscowość z otwartymi ramionami czeka między innymi na amatorów pieszych wycieczek. Z Białego Dunajca możemy wyruszyć na Gubałówkę lub przemierzyć trasę wiodącą przez okoliczne miasteczka, w tym Gliczarów Dolny i Gliczarów Górny, będący jedną z najwyżej położonych miejscowości na Podhalu. Okolice Białego Dunajca możemy też odkrywać na dwóch kółkach, na których możemy dotrzeć przykładowo do Bukowiny Tatrzańskiej.

Zimą natomiast Biały Dunajec staje się królestwem miłośników białego szaleństwa. Oprócz narciarzy czy snowboardzistów, na których czekają nowoczesne wyciągi i bardzo dobrze przygotowane stoki, w miejscowości na świetne warunki mogą liczyć również narciarze biegowi. Co roku w sezonie zimowym w miejscowości odbywa się też Parada Gazdowska, tradycyjna impreza, podczas której odbywają się wyścigi sań i narciarzy jadących za koniem.

Ogromną atrakcją jest także kompleks Gorący Potok, znajdujący się w leżących w bezpośrednim sąsiedztwie Szaflarach, który tworzą baseny zewnętrzne z wodą termalną o temperaturze 34-40 stopni Celsjusza. To wymarzone miejsce na relaks po aktywnie spędzonym dniu - wizyta w termach z pewnością będzie ukojeniem dla zmęczonych mięśni, choć ogromną popularnością kompleks cieszy się też wśród spragnionych zabawy rodzin z dziećmi.

Noclegi w Białym Dunajcu

Wśród obiektów oferujących noclegi w Białym Dunajcu zdecydowany prym wiodą kwatery prywatne oraz pokoje gościnne, w których za przystępną cenę, oprócz komfortu, otrzymamy również upragnioną ciszę i spokój. Planując nocleg w Białym Dunajcu można także zdecydować się na zakwaterowanie w eleganckim apartamencie, pensjonacie o wyższym standardzie czy hotelu, oddającym do dyspozycji gości szereg atrakcji i udogodnień. Wiele obiektów hotelarskich w miasteczku jest stylizowanych na góralskie chatki, co dodatkowo podkreśla panującą w nim atmosferę.

fot. Pixabay

  1. Artykuły: