Breslau

Breslau

Przewodnik po Wrocławiu,

Wrocław to miasto, w którym zgromadziła się esencja życia,

To dlatego, każdy kto tu przybywa odczuwa niepowtarzalną atmosferę, tętniącą radością i życzliwością, a wielu chętnie powraca, by ponownie choć przez chwilę chłonąć aurę ,,miasta spotkań. Wrocław oferuje jednak swoim turystom znacznie więcej. Może właśnie dlatego przybywają tu wycieczki z całej Europy - na głównych deptakach z językiem polskim mieszają się: włoski, francuski, niemiecki, angielski a coraz częściej nawet japoński. Zafascynowani urodą miasta ludzie odwiedzają oczywiście główne punkty turystyczne, zaczynając najczęściej od Rynku. To on stanowi centrum życia, tętniące aktywnością przez całą dobę. Na tym drugim co do wielkości placu w Europie (pierwsze miejsce zajmuje Kraków) zobaczymy wprawiające w zachwyt, urocze kamieniczki, które cechuje pochodzenie z różnych epok. Barwne, odrestaurowane elewacje zmuszają do zatrzymania się choć na chwilę, ale najczęściej o przymusie nie może być nawet mowy. Najbardziej lubiane kamieniczki to oczywiście Jaś i Małgosia, znajdujące się w narożniku obok Kocioła Garnizonowego, znacznie mniejsze od innych i przez to tak urzekające oryginalnością. W centrum Rynku znajduje się późnogotycki ratusz z wieżą o wysokości 67m i średniowiecznym zegarem. Zabudowa placu tak bardzo przyciąga uwagę, że trudno stąd odejść. Żeby więc nie rezygnować z estetycznych przeżyć możemy zatrzymać się w jednej z licznych kafejek i restauracji z ogródkami, w których w miłej atmosferze można spędzić czas. Spotykają się tu przyjaciele i ludzie biznesu, artyści, rodowici mieszkańcy miasta i turyści. Wszystko to sprawia, że Rynek jest miejscem aktywnego życia o każdej porze, gdzie można spokojnie porozmawiać, miło spędzić czas, przyglądać się sztuce ulicznych artystów, spacerować, a nawet kupić kwiaty dla ukochanej. Na przylegającym do Rynku placu Solnym przez całą dobę obecne są kwiaciarki, a eksponowane na ich stoiskach kwiaty, sprawiają wrażenie jakbyśmy znajdowali się w ogromnym rajskim ogrodzie.

Wrażenie to potęguje delikatny szum wody w fontannie na placu Gołębim. Z wieży wspomnianego już Kościoła Garnizonowego możemy podziwiać ten niezwykły spektakl intensywności życia z lotu ptaka. Ale na Rynku atrakcje Wrocławia się nie kończą, wręcz przeciwnie. Wyruszamy stąd na Ostrów Tumski- najstarszą część miasta. Zanim tam dotrzemy warto po drodze wstąpić do Polskokatolickiego Kościoła św. Marii Magdaleny, znajdującego się między ulicami Szewską i Łaciarską. Ten gotycki budynek zaprasza przestronnymi wnętrzami, ale też umożliwia wejście na dwie wieże połączone tzw. Mostkiem Pokutnic. To kolejne, ale nie ostatnie miejsce, z którego podziwiać możemy Wrocław z lotu ptaka. Kierując się na Ostrów Tumski przechodzimy przez liczne deptaki z galeriami sztuki i kawiarniami zapraszającymi zapachem świeżej kawy. Mijamy też gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym warto obejrzeć reprezentacyjną Aulę Leopoldina.

W pobliżu znajduje się Zakład Narodowy im. Ossolińskich. To tutaj przechowywane są najcenniejsze rękopisy znanych dzieł (np. Pan Tadeusz Adama Mickiewicza). Udostępniane są one niestety tylko na wystawach czasowych, ale w tutejszym muzeum zawsze zobaczyć można coś ciekawego.
Wzdłuż Odry podążamy dalej, okrywając jednocześnie kolejną niezwykłość” miasta. Nie bez powodu bywa ono nazywane ,,polską Wenecją”, w której liczne kanały i rozgałęzienia rzek stworzyły możliwość wybudowania wielu mostów i kładek. Dziś jest ich około 130. Do najpiękniejszych zalicza się oczywiście już stuletni, wiszący Most Grunwaldzki oraz jego młodszy brat (wybudowany w 2004r) Most Milenijny o długości 973m. Sam Wrocław zwiedzać możemy rejsowymi statkami pływającymi po Odrze, a wyruszającymi między innymi z pięknego bulwaru spacerowego im.

Włostowica, który otoczony mostami prowadzi nas na Ostrów Tumski.
Przekraczając most Tumski wkraczamy w inny świat, mając wrażenie, że czas tu się zatrzymał. Zabudowa Ostrowa jest wyjątkowa. Sześć przepięknych świątyń zgromadzonych niemalże na jednej ulicy, skłania nas do zachowania ciszy. I rzeczywiście to cisza i skupienie odgrywają tu ważną rolę. Czasem wydawać by się mogło, że w zakamarkach gotyckich kościołów słychać szepty modlitw wypowiadanych w tym miejscu nieprzerwanie przez wiele wieków. Wysokie, strzeliste kościoły zmuszają do refleksji, a maleńkie, (czasem tak małe jak pokój) stwarzają niezwykle przyjazną atmosferę. W Kościele NMP na Piasku zobaczyć można ruchomą szopkę, Kościół św. Krzyża to niespotykana świątynia dwupoziomowa, dwóch wyznań, katedra to oczywiście najważniejsza świątynia archidiecezji (obok znajduje się również siedziba biskupów), a kościół św. Marcina wzbudza zachwyt przez swoje maleńkie rozmiary.

Wszystkie budynki sakralne to ogromna historia i ważne zabytki, ale przede wszystkim enklawa spokoju i zadumy w centrum wielkiego miasta.
Wzbogacona została ona o przylegający do Ostrowa Ogród Botaniczny, miejsce pełne zieleni i unikatowych okazów flory, doskonale nadające się do spacerów. Pewną konkurencję dla niego stanowi znacznie jednak oddalony Ogród Japoński z charakterystycznymi drzewkami bonsai i herbaciarniami. Naprzeciw niego jest znany w całej Polsce Ogród Zoologiczny, w którym przez wiele lat pracowali Państwo Gucwińscy i gdzie nagrywali swoje programy telewizyjne. Zoo jest o tyle oryginalne w porównaniu z innymi tego typu obiektami, że założono tu tzw. ,Dzieciniec zwierzęcy, w którym przebywają różne małe zwierzęta. Można do nich podejść, a nawet pogłaskać. Jednym słowem - raj dla dzieci. Ten dziecięcy raj nie kończy się w obrębie Ogrodu Zoologicznego. Miasto wpadło bowiem na niezwykle ciekawy sposób promocji, który trzeba przyznać zachwyca szczególnie dzieci, ale nie tylko. W całym Wrocławiu zamieszkały
krasnoludki - małe figurki skrzatów (około 30cm wysokości) wykonane najczęściej z brązu są dosłownie wszędzie. Dwa z nich toczą kulę na ul.
Świdnickiej, na Oławskiej kilka wspina się po latarniach, jeden śpi przed restauracją na talerzu obok pieroga, inny jeździ na tramwaju… Gdzie nie spojrzeć można dostrzec przedstawicieli tego rodu.
Zorganizowane grupy turystów bawią się często w ich wypatrywanie.
Krasnale stały się obiektem równie często fotografowanym, co największe zabytki w mieście.

To, co do Wrocławia przyciąga dorosłych to oczywiście znana wszędzie Panorama Racławicka- największe malowidło w Polsce (15m wysokości i 120
długości) przedstawiające zwycięską bitwę Tadeusza Kościuszki pod Racławicami w 1794 roku. Dzieło autorstwa Styki i Kossaka gromadzi rzesze turystów i budzi powszechny zachwyt. Tuż obok znajduje się Muzeum Narodowe ze zbiorami wspaniałych dzieł sztuki i interesującymi wystawami czasowymi. Muzeów jest zresztą więcej: Poczty i Telekomunikacji pokazuje wszystko co z pocztą związane, w Przyrodniczym zobaczymy szkielety wielu zwierząt, a także imponującą kolekcję wypchanych ptaków. Jest też Muzeum Etnograficzne, Archidiecezjalne, a nawet Sztuki Cmentarnej. Kto bardziej woli podziwiać eksponaty na wolnym powietrzu może oglądać wrocławskie pomniki. Do najoryginalniejszych należą: monument upamiętniający Stan Wojenny w Polsce na ul. Piłsudskiego czy Zwierząt Rzeźnych na Jatkach. We Wrocławiu wyjątkowo intensywne jest życie kulturalne. To tutaj odbywają się wielkie przedsięwzięcia jak np. Przegląd Piosenki Aktorskiej czy sylwester w Rynku. Opera Dolnośląska zaskakuje ciekawymi przedstawieniami, np. ze sceną na Odrze. Bogata jest oferta galerii, teatrów i kin.
To również miasto znanych osobistości. W kościele Dominikańskim znajduje się sarkofag bł. Czesława- patrona Wrocławia. W kościele św. Michała Archanioła modliła się Edyta Stein. Na ulicy Nowowiejskiej znajduje się jej dom. Na Ostrowie urzędował kard. Bolesław Kominek- współautor listu ,,Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, skierowanego do biskupów niemieckich. Teraz oglądać możemy Jego pomnik tuż przy wejściu na Ostrów.
W Zoo wiele lat mieszkali znani w całym kraju Państwo Gucwińscy. Na pl.
Nankiera pracuje popularny językoznawca prof. Jan Miodek. W teatrach grają Konrad Imiela i Kinga Preis.

W tym mieście naprawdę trudno się nudzić. Kto raz odwiedził Wrocław, z pewnością za nim zatęskni i będzie chciał powrócić. Słusznie, bo warto.

Źródło:
Tekst: Grzegorz Sokołowski


Opis miasta Wrocław,

Wrocław, stolica Dolnego Śląska,

Wrocław, stolica Dolnego Śląska leży w centralnej części Niziny Śląskiej, częściowo na obszarze równin Wrocławskiej oraz Oleśnickiej. Stary gród położony nad Odrą i jej dopływami, jedno z najpiękniejszych Polskich miast, urzeka i zapada w pamięć. Można w nim znaleźć dzieła architektury wszystkich epok, liczne mosty, parki i świetne miejsca na spędzenie wieczoru. W mieście tym, liczącym 640 tys mieszkańców, można doświadczyć zarówno wielkomiejskiego kosmopolityzmu, awangardy czy dekadencji metropolii, jak i paradoksalnie klimatu niewielkiego ośrodka na peryferiach Europy. Wieloraka tożsamość -polska i niemiecka - ślady czeskie, austriackie i żydowskie mocno zaważyły na charakterze ośrodka. "Mikrokosmos Europy Środkowej" jak piszą o mieście autorzy jego monografii - Anglicy Norman Davies i Roger Moorhouse, swój niepowtarzalny urok zawdzięcza przede wszystkim burzliwej historii. Początki Wrocławia nikną w mrokach dziejów. W 1000 roku uczyniono Wrocław stolicą polskiego biskupstwa. Od początku XIV wieku aż do 1945 r pozostawał poza granicami Polski. Podczas II wojny światowej Niemcy zamienili miasto w twierdzę, co pociągnęło za sobą mordercze walki i ruinę większej części zabudowy. Mimo ogromnych zniszczeń wojennych i tragicznej powodzi w lipcu 1997 Wrocław pozostał miastem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Centrum miasta jest pięknie odrestaurowane, a nowe budynki w ciekawy sposób wypisują się w historyczną tkankę śródmieścia. Wrocław od zawsze przyciągający wybitnych artystów także dziś jest miejscem, gdzie wiele w kulturze się dzieje.

Do świetnych tradycji teatralnych działającego tu Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego czy Wrocławskiego Teatru Pantonimy Henryka Tomaszewskiego nawiązuje organizowany co dwa lata Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław. Od 2006 roku miasto jest gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Era Nowe Horyzonty". Od 1996 r we Wrocławiu odbywa się słynny festiwal Wratislavia Cantans.

Wrocławski rynek, wytyczony w pierwszej połowie XIII w jest jednym z większych w Europie: ma wymiary 175 na 212 metrów. Dumą mieszczan był ratusz, dziś siedziba Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Późnogotycki budynek wzniesiony drugiej połowie XIII w, a pod koniec XV w całkowicie przebudowany, jest gmachem tak oryginalnym, że trudno go pomylić z jakimkolwiek innym ratuszem. Atrakcja miasta jest Panorama Racławicka. Malowidło Jana Styki i Wojciecha Kossaka powstało w 1894 dla upamiętnienia 100 rocznicy insurekcji kościuszkowskiej. Zniszczone podczas wojny, w 1946 wraz z częścią zbiorów Ossolineum zostało przewiezione do Wrocławia w w 1946 udostępnione zwiedzającym.

Urokliwym elementem centrum Wrocławia są wyspy i wysepki oddzielone od siebie ramionami Odry połączone ze sobą siecią stu mostów. Nic dziwnego, że miasto nazywano dawniej Wenecja Północy. W panoramie Wrocławia wyróżnia się kompleks zabudowy jednej z nich, Ostrowa Tumskiego, z gotycką katedrą Jana Chrzciciela, patrona diecezji, z 1149 roku. Wśród wrocławskich budowli z przełomu XIX i XX wieku wyróżnia się Hala Ludowa, zwana dawniej Halą Stulecia. Zbudowana w latach 1912-13 by upamiętniać 100 rocznicę pokonania armii Napoleona I w bitwie pod Lipskiem. Śmiała, żelbetonowa budowla, dowód kunsztu inżynierskiego Maxa Berga, z największą wówczas kopuła na świecie, przeznaczona jest na wielkie imprezy, koncerty oraz wystawy. Przed hala wznosi się stalowa "Iglica" zbudowana w 1948 roku z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Na przeciw hali Ludowej bliżej Odry znajduje się słynne wrocławskie ZOO założone w 1865, znane z programów Hanny i Antroniego Gucwińskich. Na powierzchni 33 ha mozna podziwiać ponad 600 gatunków dzikich zwierząt. Nieopodal znajduje się niezwykły Ogród Japoński a w nim egzotyczne rośliny, kaskady wodne, staw i pawilon herbaciany. Na szczególną uwagę zasługuje mieszczący się we Wrocławiu gmach uniwersytetu. Niegdyś na miejscu uczelni stał zamek książęcy (później cesarski) w 1659 darowany Jezuitom przez cesarza Leopolda I. Ogromny budynek dawnej jezuickiej akademii ufundowany w 1702 roku jest uznawany za perłę baroku. Najbardziej reprezentacyjną salą Uniwersytetu Wrocławskiego jest ociekająca przepychem Aula Leopoldyńska zaliczająca się do najwspanialszych świeckich zabytków baroku.

Do jednych z ciekawszych miejsc miasta, odzwierciedlających jego kosmopolityczny charakter można zaliczyć Dzielnicę Wzajemnego Szacunku. Sąsiadują tu ze sobą zabytkowe świątynie czterech wyznań : ewangelicki kościół Opatrzności Bożej, synagoga Pod Białym Bocianem, katolicki kościół św. Antoniego oraz prawosławna katedra Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża