Czchow

Czchow

Czchow

Miasto Czchów leży w dolinie nad Dunajcem na Pogórzu Wiśnickim, pomiędzy stokiem Pęcherskiej Góry, a Machulcem przy Jeziorze Czchowskim.

Już w 1327 r. znajdowała się tu królewska komora celna. Odziedziczyła ją wraz z ziemią sądecką Jadwiga, wdowa po Łokietku. Rozwój miastu ułatwiało położenie przy szlakach handlowych z Czech i Węgier oraz przywilej stałych jarmarków. Dla obrony komory i szlaku handlowego, na wzgórzu wznoszącym się nad miastem zbudowano zamek.

Z zamku w Czchowie do dziś zachowała się XIV-wieczna murowana baszta obronna i fragmenty murów. Twierdza stanowiąca niegdyś siedzibę starostów czchowskich uległa zniszczeniu w XVII w. W XVIII wieku w wieży znajdowało się więzienie, zlikwidowane po I rozbiorze Polski. Obecnie pozostałości po zamku zostały zrewitalizowane, a na szczycie baszty znajduje się udostępniony turystom punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramą Doliny Dunajca. Odtworzono też budynek strażnika, w którym zorganizowano wystawę archeologiczną. Na miejscu jest też sklepik z pamiątkami.

Pod wzgórzem zamkowym znajduje się miejski park Grodzisko z przygotowanym miejscem do grillowania, siłownią pod chmurką, boiskami do siatkówki oraz wieloma atrakcjami dla dzieci.

Stary miejski rynek został niedawno odnowiony i jest przyjemnym miejscem na przechadzkę, warto tu zwrócić uwagę na charakterystyczne dla architektury XVIII w. domy z podcieniami. Znajduje się na nim figura św. Floriana z usadowionym u jej podnóża romańskim lwem, fontanna, pomnik św. Jana Nepomucena i dąb „Kazimierz".

Warty uwagi jest XIII-wieczny, gotycki kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W jego wnętrzu znajdują się jedne z najstarszych w Europie fresków, Pieta z XV w., gotyckie tabernakulum i chrzcielnica oraz renesansowe nagrobki i barokowa ambona.

Miłośnicy plażowania i sportów wodnych mogą skorzystać z brzegów Dunajca lub plaży nad jeziorem Czchowskim. W przystani przy zaporze wodnej można wypożyczyć sprzęt do pływania: kajaki, żaglówki, rowerki i motory wodne. Na jeziorze organizowane są też rejsy statkiem wycieczkowym.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: