Goniadz

Goniadz

Goniadz

Goniądz położony jest na samym skraju Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim. Wznoszące się na skarpie nad rzeką Biebrzą niewielkie miasto, zwane często Stolicą Bagien Biebrzańskich jest świetną bazą wypadową dla turystów planujących wyprawy do Biebrzańskiego Parku Narodowego (BPN).

Ulokowanie Goniądza ściąga do niego co roku wielu turystów, miłośników natury, czy fotografii przyrodniczej. Przez miejscowość i w jej okolicy prowadzą liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe oraz ścieżki edukacyjno-przyrodnicze BPN, przy których znajdują się wieże widokowe, kładki oraz pomosty obserwacyjne i tablice informacyjno-edukacyjne. Nie brakuje tu miejsc do uprawianie nordic walkingu i joggingu, a zimą narciarstwa biegowego. Jest to idealne miejsce dla fanów kajakarstwa, którzy mogą liczyć zarówno na zorganizowane spływy kajakowe jak i samotne wycieczki rzecznymi korytarzami. Na pewno nie będą się nudzić również wędkarze.

Przyjeżdżają tu też pasjonaci historii gdyż w pobliskiej miejscowości Osowiec-Twierdza mieści się słynna rosyjska twierdza z XIX wieku.

W samym miasteczku, którego historia sięga 1358 roku, można zwiedzić neobarokowy kościół pod wezwaniem św. Agnieszki, zbudowany na początku XX w. na miejscu drewnianego kościoła z wieku XVIII. Nieopodal znajduje się też XIX-wieczna kaplica pod wezwaniem św. Floriana, a na pobliskim cmentarzu - z którego rozpościera się idealny widok na miasto i okolice - znajdziemy neogotycką kaplicę cmentarną pod wezwaniem św. Ducha z 1907 roku. Zaskakujące wrażenie robi jej zupełnie puste wnętrze.

Nad przepływającą tędy rzeczką Czarna Struga można też zobaczyć stary, XIX-wieczny młyn wodny.

Od 2010 roku odbywa się tu festiwal muzyki rockowej Rock na Bagnie, w którym biorą udział również zespoły z Litwy. Festiwalowi towarzyszą inne imprezy, takie jak pokazy filmowe, spotkania z artystami, wystawy fotograficzne, czy zawody sportowe.

W okolicy można liczyć na spory wybór kwater agroturystycznych, domków i pokoi do wynajęcia, nie ma też problemu z zapleczem gastronomicznym. Na uwagę zasługują specjały tutejszej kuchni m.in. kołduny, oładzie, czy liczne potrawy z ryb.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: