Görlitz

Görlitz

Görlitz

Gierłoż to mała, niczym specjalnie nie wyróżniająca się wieś położona kilka kilometrów od Kętrzyna. A mimo to jest ona - obok Świętej Lipki - jedną z głównych atrakcji mazurskich wycieczek. Dlaczego? Za sprawą Wilczego Szańca, kwatery Adolfa Hitlera z czasów II wojny światowej.

Wilczy Szaniec, inaczej Wolfsschanze, w latach 1941-1944 był główną kwaterą wodza nazistów oraz siedzibą Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Rzeszy. I to tu miał miejsce nieudany zamach na życie przywódcy faszystowskich Niemiec.

Pogrążona w gierłoskich lasach dawna kwatera Hitlera nadal przytłacza swym ogromem. Wprawdzie pozostały z niej głównie betonowe ruiny, przetykane zbrojeniowymi prętami, ale całość i tak wciąż robi niesamowite wrażenie. Wilczy Szaniec to kompleks betonowych schronów i budynków - w znacznej mierze zniszczonych -, ukrytych i rozrzuconych na obszarze 250ha lasu.

Po zdobyciu Francji Hitler zwrócił się na wschód, w kierunku Związku Radzieckiego. I to właśnie z Wilczego Szańca miał on bezpośrednio dowodzić armią niemiecką w ofensywie przeciwko Stalinowi. Lokalizacja wydawała się być doskonała. Po pierwsze Wilczy Szaniec był stosunkowo blisko granicy ze Związkiem Radzieckim. Po drugie znajdował się w rejonie wielu fortyfikacji i zapór przeciwpancernych, jakich nie brakowało na terenie Prus. Po trzecie kętrzyńska puszcza stanowiła całoroczne ochronę bunkrów, a mazurskie jeziora utrudniały ewentualną kontrofensywę lądową.

Kwatera podzielona była na kilka stref i składało się na nią około osiemdziesiąt różnych obiektów. Najsolidniejsze ściany miały do sześciu metrów grubości, a stropy nawet i do ośmiu. Całość była świetnie strzeżona i bardzo dobrze maskowana. W takim miejscu Hitler mógł czuć się bezpieczny. A jednak nie do końca…

Niewiele brakowało, a losy II wojny światowej mogły się potoczyć inaczej. To w Wilczym Szańcu, 20 lipca 1944 miał miejsce zamach na Hitlera, zorganizowany przez grupę spiskowców pod dowództwem pułkownika Clausa von Stauffenberga. Niestety nieudany.

fot. Wilczy szaniec (wikipedia)

  1. Artykuły: