Grodek nad Dunajcem

Grodek nad Dunajcem

Grodek nad Dunajcem

Gródek nad Dunajcem to gwarna, typowo turystyczna miejscowość, ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem w czasie letnich wakacji. Jest pięknie położona na Pogórzu Rożnowskim nad samym brzegiem Jeziora Rożnowskiego w województwie małopolskim.

Jezioro Rożnowskie to duży (1600 ha, głębokość do 35 m) sztuczny zalew utworzony na rzece Dunajec, będący jedną z największych atrakcji Sądecczyzny. Jest idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych i plażowania.

W Gródku nad Dunajcem znajdują się piaszczyste, trawiaste i kamieniste plaże, są też strzeżone, badane pod względem czystości wody kąpieliska. Jest wypożyczalnia sprzętu wodnego dysponująca rowerami wodnymi, kajakami i łódkami oraz przystań gdzie można przycumować własny sprzęt. To także raj dla wędkarzy, nie brakuje tu miejsc, w których można przysiąść z wędką, lub łowić na spinning, żyją tu m.in.: leszcze, sandacze, szczupaki, okonie i węgorze.

Warto stąd popłynąć na znajdującą się nieopodal zalesioną wyspę Grodzisko, zwaną popularnie Małpią Wyspą. Kiedyś, kiedy była ona jeszcze zwykłym wzgórzem mieścił się tu w XIV-wieczny zamek, dziś znajduje się tu zamknięty rezerwat ptactwa wodnego.

W sezonie letnim można też wybrać się w rejs po Jeziorze Rożnowskim statkiem „Jaskółka",
aż do zapory wodnej w Rożnowie. Rejs trwa około dwóch godzin, a w jego przerwie warto przespacerować się tamtejszą promenadą. Mieszcząca się obok tama powstała w latach 1935 - 43, ma 550 m długości i 32 m wysokości, nie jest niestety udostępniona dla turystów.

Gródek nad Dunajcem to nie tylko jezioro, ale też gęste, obfite w grzyby lasy, malownicze zakątki i bujna przyroda. Zaczynają się tu, lub przebiegają tędy, liczne piesze i rowerowe szlaki turystyczne prowadzące przez Pogórze Rożnowskie. Można tu uprawiać nordic walking, zagrać w siatkówkę plażową, a nawet w squasha. Na miejscu znajduje się też stadnina koni.

Gródek nad Dunajcem dysponuje bardzo bogatym wyborem obiektów noclegowych, w tym również tych z wyższej półki, jak i sporym zapleczem gastronomicznym.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: