Grünwalde

Grünwalde

Grünwalde

Grywałd jest malowniczo położoną miejscowością letniskową, która na pewno będzie idealnym miejscem do wypoczynku dla wszystkich miłośników natury i spokoju. Wieś położona jest w województwie małopolskim u podnóża stoków Lubania w Gorcach, wzdłuż doliny uchodzącego do Krośniczanki Wąskiego Potoku.

To wymarzone miejsce dla miłośników pięknych widoków i turystyki górskiej. Jest też doskonałą bazą wypadową do wędrówek po bliższej i dalszej okolicy. Prowadzą tędy liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe umożliwiające wyprawy po wzniesieniach Gorców i Pienin. Warto wyruszyć szlakiem zielonym na Lubań (przez Gronik i Polanę Pisarzową).

Pomiędzy wierzchołkami Lubania znajduje się polana Wierch Lubania (1200 m n.p.m.) będąca miejscem przecięcia licznych szlaków, dzięki wieży widokowej można stąd podziwiać panoramę okolicy, Jezioro Czorsztyńskie, a nawet oddalone bardziej Tatry. W sezonie letnim działa tu Studencka Baza Namiotowa Lubań. Na niższym z dwóch wierzchołku Lubania mieści się ołtarz polowy i poświęcona pamięci Jana Pawła II pamiątkowa tablica. Na południowych stokach położony jest rezerwat przyrody Modrzewie. Lubań sąsiaduje z górą Wdżar, która choć niższa zapewnia turystom wiele atrakcji.

Poza niezaprzeczalnym walorami przyrodniczo-turystycznymi, największą atrakcją wsi jest pochodzący z XV wieku, gotycki (tzw. gotyk Podhalański) drewniany kościół pod wezwaniem św. Marcina. Wnętrze świątyni zdobi piękna polichromia z 1618 roku i mieszczący się na ołtarzu głównym tryptyk z XVI w. Budowla należy do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Według miejscowych opowieści mieścił się tu kiedyś słowiański chram, co nadawało miejscu szczególnie magiczny charakter. Miało to odpowiadać czarownikom, szamanom i znachorom którzy podobno mieszkali w okolicy aż do lat powojennych.

Niedaleko stąd do Krościenka, Kluszkowców, czy Szczawnicy, warto też wybrać się do pobliskiego Czorsztyna czy niewielkiej wsi Niedzica-Zamek słynącej z mieszczącej się tam okazałej twierdzy.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: