Habelschwerdt

Habelschwerdt

Habelschwerdt

Bystrzyca Kłodzka - oddalona nieco ponad 100 km od Wrocławia - to miasteczko, które z powodzeniem może stawać do rywalizacji o miano jednego z najładniejszych miejsc Dolnego Śląska. Renesansowe zabudowania, zachowany pierwotny układ ulic i średniowieczne obronne baszty i mury, przepływająca obok Nysa Kłodzka i widok na pasmo Śnieżnika i Góry Bystrzyckie. Brzmi dobrze, prawda?

Położenie miasta i historia tych ziem sprawiły, że Bystrzyca Kłodzka przechodziła a to w ręce Habsburgów, a to Czech, a to Prus. Sąsiedztwo niebezpiecznego pogranicza sprawiło, że miasto w dawnych wiekach często było napadane, niszczone i palone. Liczne powodzie też nie oszczędzały Bystrzycy. A mimo to, miasteczko prezentuje się świetnie. Duża w tym zasługa niemal nie-zmienionego średniowiecznego rozplanowania i dawnych fortyfikacji. Mury miejskie były zasiedla-ne domami mieszkaniowymi, co dało niepowtarzalny efekt. Niespieszny spacer po uliczkach Bystrzycy powinien każdemu sprawić wielką przyjemność!

Gratką dla koneserów będzie wizyta w muzeum filumenistycznym, gdzie można podziwiać eksponaty związane z zapałkami i ogniem. To jedyne takie miejsce w Polsce i jedno z czterech w Euro-pie. Muzeum może się pochwalić m.in. dziewiętnastowiecznymi zapałkami woskowymi oraz jednym z największych na świecie zbiorów etykiet zapałczanych.

Bystrzyca Kłodzka, jak i okoliczne miejscowości, stanowią doskonałą bazę wypadowa dla różnego rodzaju eskapad turystycznych. Jedną z takich ościennych miejscowości jest Międzygórze, położone w samym centrum masywu Śnieżnika, z charakterystyczną drewnianą zabudową. Niedaleko Międzygórza jest wodospad Wilczki, który ma ponad dwadzieścia metrów wysokości i jest jedną z głównych atrakcji tego rejonu.

Bystrzyca Kłodzka jest gminą bardzo przyjazną dla turystów. Wokół znajdziemy szlaki zarówno piesze - umożliwiające wędrówki po Górach Bystrzyckim i Górach Orlich -, jak i rowerowe. Zi-mą natomiast jest to raj dla narciarzy biegowych - łączna długość tras jaka powstała w połączeniu z trasami po czeskiej stronie przekracza 200 km!

Jeżeli zatrzymacie się w Bystrzycy Kłodzkiej na dłużej, to warto odwiedzić takie miejscowości jak Kłodzko, Kudowę Zdrój ze słynną Kaplicą Czaszek lub wybrać się w Góry Stołowe.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: