Jastarnia

Jastarnia

Jastarnia położona jest w środkowej części Mierzei Helskiej - 13 km od Helu i 22 km od Władysławowa. Na całe miasto składają się formalnie trzy ośrodki: sama Jastarnia, Jurata oraz Kuźnica, ale w tym przewodniku postanowiliśmy je rozdzielić dla lepszego opisu każdego z nich.

Istnieje kilka tłumaczeń etymologii nazwy Jastarnia. Niektórzy uważają, że odwołuje się ona do kaszubskiej nazwy Wielkanocy - jastr. Inna wersja mówi, że osada powstała na wzgórzu, gdzie w pogańskich czasach oddawano hołd bogowi Jastrzebogowi. Jest to całkiem prawdopodobne, gdyż wykopaliska archeologiczne potwierdziły istnienie ośrodka już w I w. n.e. W 1378 r. osada została wspomniana w krzyżackim dokumencie lokacyjnym dla miasta Hel. W 1. poł. XVI w. Jastarnię podzielono na dwie części: katolicką i protestancką (Bór) i przekazano Gdańskowi jako podarek od króla Zygmunta I Starego. Obecna nazwa pojawiła się po raz pierwszy dopiero w XVII w. W okresie zaborów Jastarnia, podobnie jak i cała mierzeja, należała do Prus. Dynamiczny rozwój miejscowości notuje się od lat 20. XX w., kiedy to otwarto połączenie kolejowe pomiędzy Puckim a Helem. Po II wojnie światowej Jastarnia została połączona w jeden organizm administracyjny z Kuźnicą i Juratą, lecz prawa miejskie otrzymała dopiero w 1973 r.

Układ topograficzny Jastarni doskonale odzwierciedla rzeźbę terenu. Uliczki ściśle wypełniają każdą wolną przestrzeń i sięgają "od morza do morza". Część plażowa oddzielona jest od centrum miasta pasmem wysokich wydm, porośniętych lasem sosnowym. Na plaży usytuowana jest latarnia morska. Wysoka na 13,5 m, przyciąga wzrok charakterystycznymi biało-czerwonymi pasami, w jakie została pomalowana. Zasięg światła wynosi 27,8 km. Latarnia jest w pełni zautomatyzowana. Niestety, nie jest udostępniona dla zwiedzających. Przy wejściu na plażę widać także dwa ceglane budynki dawnej stacji ratowniczej. Powstała ona jeszcze przez I wojną światową, a jej pracownicy uratowali niejedno życie. Samo centrum miasto, pomimo brzęczącego tłumu turystów i wczasowiczów, zachowało charakter rybackiej wioski. Może przyczynia się do tego obecność muzeów, które prezentują dawne tradycje rybackie? Pierwszym z nich jest Chata Rybacka - oryginalny budynek z pełnym wyposażeniem, zlokalizowany przy ul. Rynkowej 10. Sprzęty rybackie (i nie tylko) można też obejrzeć w prywatnym Muzeum Rybackim Juliusza Strucka, mieszczącym się przy ul. Mickiewicza 115. Godnym polecenia zabytkiem jest także neobarokowy kościół pw. Nawiedzenia NMP. Świątynia powstała na początku lat 30. XX w. i idealnie odpowiada rybacko-morskiemu charakterowi miejscowości. W tej trójnawowej bazylice cały wystrój wnętrza odnosi się w jakiś sposób do morza. Wejście do kościoła otwierają mosiężne drzwi, ozdobione płaskorzeźbami o tematyce morskiej. We wnętrzu uwagę wchodzących zwraca od razu wspaniała ambona w kształcie łodzi rozbryzgującej spienione fale. Nawet kolorystyka polichromii idealnie współgra z elementami morskimi - wszystkie malowidła utrzymane są bowiem w niebiesko-zielonej tonacji. W kościele rozlokowanych jest jeszcze kilka "morskich" detali, które z pewnością nie ujdą uwadze wprawionego oka turysty.

Wielbiciele militariów nie odmówią sobie wizyty w skansenie fortyfikacji. W 1939 r. 2 km od Jastarni w stronę Kuźnicy wybudowano linię obrony składającą się z czterech ciężkich schronów bojowych (Sęp, Sokół, Saragossa, Sabała), wchodzących w skład Rejonu Umocnionego "Hel". Dziś schrony są odremontowane (do niedawna straszyły paskudnymi napisami graffiti), a schron "Sabała" można zwiedzać również w środku - znajduje się tam ekspozycja pokazująca, jak wyglądało wnętrze schronu w przededniu wojny.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża