Kielce

Kielce

Kielce znajdują się w samym sercu Gór Świętokrzyskich. Miasto jest malowniczo rozlokowane na stokach dwóch asm: Kadzielniańskiego i Dymińskiego, nad brzegami niewielkiej Silnicy.

Położona wśród nieprzebytych puszcz osada handlowa znajdowała się tutaj już w XI wieku. W tym też stuleciu wzniesiono tu pierwszy drewniany kościół pod wezwaniem świętego Wojciecha. Na przełomie XI i XII wieku Kielce stały się posiadłością biskupów krakowskich. Pozostały nią do sejmu czteroletniego. Kielce zostały lokowane na prawie niemieckim w XIV wieku. Wtedy też silniej ufortyfikowano Wzgórze Zamkowe. W XV wieku Kielce zyskały swój herb - złotą koronę na czerwonym polu i litery CK - Civitas Kielcensis. W XV i XVI wieku miasto szybko się rozwijało dzięki rozkwitowi wydobycia rud miedzi i ołowiu w okolicy. Powstawały cechy rzemieślnicze, na rynku kieleckim odbywały się dwa jarmarki rocznie.

Wiek XVII i początek XVIII wieku przyniosły miastu ogromne zniszczenia w wyniku działań wojsk szwedzkich w czasie potopu i później, w czasie wojny północnej. Ze zniszczeń tych udało się Kielcom podnieść w drugiej połowie XVIII wieku. W 1794 roku w mieście stacjonowały wojska Tadeusza Kościuszki. Tutaj zmarł od ran odniesionych w bitwie pod Szczekocinami Bartosz Głowacki. Jego grób znajduje się przy katedrze.

W latach czterdziestych XIX wieku Kielce zostały zdegradowane do roli prowincjonalnego miasta w guberni radomskiej. Miało to związek z udziałem kielczan w powstaniu listopadowym. Kolejne represje spadły na miasto i jego mieszkańców po powstaniu styczniowym, w którym Kielczanie również brali udział. Rusyfikacja kieleckiego szkolnictwa została przedstawiona przez Stefana Żeromskiego w Syzyfowych pracach. W czasie rewolucji 1905 roku w mieście doszło do licznych starć z policją rosyjską i strajków młodzieży szkolnej. W 1914 do Kielc wkroczyły oddziały Józefa Piłsudskiego, które tutaj zostały zaprzysiężone.

W czasie drugiej wojny światowej zagładzie uległa żydowska społeczność Kielc. Przez cały okres wojny w Kielcach działał silny ruch oporu.

Zwiedzanie Kielc można zacząć od ulicy Sienkiewicza. Jest to główny deptak miasta, zabudowany dziewiętnasto- i dwudziestowiecznymi kamienicami. Idąc ulicą Sienkiewicza dojdziemy do Wzgórza Zamkowego. Mieści się na nim katedra pochodząca z XII wieku. Obecne zabudowania pochodzą z XVII wieku. Katedra to typowa, wczesnobarokowa budowla - warto zwrócić uwagę na znajdującą się na zewnętrznej ścianie od strony ulicy Małej tablicę z wyrytym wzorcem łokcia i stopy, a także siedemnastowiecznego alfabetu. W roku katedralnego cmentarza znajduje się grób Bartosza Głowackiego. We wnętrzu świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Kieleckiej, a także renesansowe nagrobki.

Naprzeciwko katedry widnieje pałac biskupów. Został on wybudowany przez biskupa Zadzika w połowie XVII wieku. W środku znajdują się najlepiej w Polsce zachowane wnętrza barokowe. Zobaczymy tu też wspaniałą wystawę malarstwa polskiego - znajdziemy tu między innymi obrazy Witkacego i Olgi Boznańskiej. Poza tym w pałacu mieści się ekspozycja dawnej broni i wystawa poświęcona marszałkowi Piłsudskiemu. Za pałacem znajduje się ogród włoski.

Za Wzgórzem Zamkowym znajdziemy uroczy park miejski ze stawem. W parku na uwagę zasługuje ptaszarnia prezentująca różnorodne gatunki ptaków i opisane w Syzyfowych pracach źródełko. Nad brzegiem Silnicy znajduje się także skatepark.

Kielce są miastem obfitującym w tereny zielone. Polecamy spacer na wzgórze Karczówka. Na jego szczycie znajduje się siedemnastowieczny klasztor obecnie zajmowany przez pallotynów. W klasztornej kaplicy widnieje figura św. Barbary wykonana w całości z wielkiej bryły rudy ołowiu - galeny. Z Karczówki roztacza się wspaniały widok na miasto i jego okolice.

Warto też zobaczyć kieleckie rezerwaty geologiczne mieszczące się w nieczynnych kamieniołomach - Kadzielnię z amfiteatrem, Wietrznię i kamieniołom na Ślichowicach. Wszystkie one zainteresują nie tylko miłośników geologii i poszukiwaczy skamieniałości, jako że oferują przybyszowi także malownicze widoki.

Sporą atrakcją, nie tylko dla najmłodszych, będzie zwiedzanie Muzeum Zabawek i Zabawy. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce. Prezentuje wystawy czasowe, a także zabawki dawne i ludowe. W muzeum można też podziwiać dokonania kieleckich modelarzy.

Kielce są dobrym miejscem dla rowerzystów. Przez miasto prowadza cztery ścieżki rowerowe o zróżnicowanym stopniu trudności. W okolicach stadionu leśnego znajduje się rowerowy tor crossowy. Strome stoki nieczynnego kamieniołomu Wietrznia upodobali sobie downhillowcy.

Także jeśli chodzi o uprawianie turystyki pieszej Kielce oferują wiele. Prowadzi przez nie kilka interesujących szlaków łączących miasto z okolicznymi atrakcjami, takimi jak ruiny zamku w Chęcinach. W samym mieście także jest gdzie pochodzić. Jego południową część opasują bowiem góry - między innymi Telegraf i Pierścienica z wyciągiem narciarskim ze sztucznym zaśnieżaniem i wspominana wyżej Karczówka.

Kielce to również spore centrum kulturalne. Działa tutaj teatr im. S. Żeromskiego, wspaniały Tatr Lalki i Aktora "Kubuś" offowy teatr "Ecce homo" i filharmonia.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża