Obiekty promowane w najbliższej okolicy

Agroturystyka Złoty Łan Noclegi

Kategorie: Agrotourismus

Ortschaft: Konstantynowo

Preis ab: 40 całość

 

Konin

Konin

Konin, to miasto położone w centralnej Polsce, we wschodniej części Wielkopolski, na rzeką Wartą. Przez miasto przebiega autostrada A2 wschód - zachód, łącząca Warszawę z Poznaniem i będąca częścią międzynarodowej trasy Berlin - Moskwa. Miasto przecina także droga krajowa nr 25 z północy na południe (Bydgoszcz - Kalisz).

W miejscowości tej jedną z największych atrakcji jest pochodzący z 1151 roku najstarszy w Polsce znak drogowy tzw. Słup milowy. Znajduje się ona na placu przy Kościele św. Bartłomieja i wyznaczał on niegdyś połowę drogi między Kaliszem, a Kruszwicą na co dowodem są inskrypcje w języku łacińskim, które w XII wieku wyryto na kamiennym znaku. Przez Konin zawsze przebiegały ważne szlaki handlowe, miejscowość ta jest ważnym węzłem komunikacyjnym.

Drugim, najważniejszym zabytkiem Konina jest Kościół Św. Bartłomieja znajdujący się na ul. 3 Maja. To gotycki, trójnawowy kościół o układzie bazylikowym, którego prezbiterium zbudowano najprawdopodobniej w II poł XIV w., a korpus główny i gotycką kaplicę w XV w. Od południowej strony znajduje się młodsza kaplica Jana Zemełki, koninianina, wybitnej postaci renesansu. W kaplicy tej, znajduje się rokokowy ołtarz oraz gotycka rzeźba Matki Boskiej z XVI w. W prezbiterium kościoła znajduje się późnorenesansowy nagrobek marszałka koronnego i starosty konińskiego Stanisława Przyjemskiego. W bocznej kruchcie prawdopodobnie z 1866 r. znajduje się gotycka kropielnica z piaskowca. Polichromię i witraże wykonał w latach 1904-1910 znany z podręczników do historii Eligiusz Niewiadomski, zasłynął on jednak z zupełnie z innego powodu - w roku 1922 zastrzelił prezydenta Gabriela Narutowicza.

Na rozdrożu ulicy 3 Maja i Wiosny Ludów znajduje się zbudowany na planie trapezu, dwukondygnacyjny z poddaszem, klasycystyczny ratusz. Po dwukrotnym pożarze z 1707 roku i 1796 roku został on odbudowany między 1796 a 1803 rokiem przez władze pruskie. Obecnie ratusz ma drewnianą wieżę z zegarem, która została przeniesiona z klasztoru cysterskiego w Lądzie, a na jego frontowej ścianie umieszczono herb Konina. Wnętrza ratusza przyozdobione są witrażami z początku XX w.

Swoistym rynkiem Konina jest Plac Wolności. Do XVIII wieku miał on drewnianą zabudowę. Obecnie znajdują się na nim dwa ciekawe zabytki. Pierwszy to dom Jana Zemełki. Kamienica Jana Zemełki wybudowana została w II poł. XVI w. Jest jedynym zachowanym budynkiem świeckim Konina pochodzącym sprzed XIX. Dziś w gmachu mieści jeden z wydziałów Urzędu Miejskiego w Koninie. Drugim interesującym zabytkiem znajdującym się na placu jest Gmach Starostwa Powiatowego w Koninie. Urząd znajduje się w budynku o wyraźnych cechach klasycystycznych. Zbudowany został wg projektu architekta T. K. Pelletier"a. W latach 1816 - 1842 był siedzibą władz rozległego obwodu konińskiego, dziś w okazałym gmachu dawnego starostwa mieści się główna siedzibą Urzędu Miejskiego.

Z Placu Wolności warto udać się w stronę Placu Zamkowego, aby zwiedzić budynek dawnej szkoły talmudycznej obok którego stoi synagoga. Synagoga wybudowana została w latach 1825-1829, a ok. 1880 r. przebudowana - odtąd nawiązuje wyglądem do budowli orientalnych. Dzisiaj znajduje się tu biblioteka miejska dla dzieci i młodzieży. Od strony ul. Mickiewicza zachował się oryginalny misternie kuty płot z gwiazdami Davida.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża