Korbielow

Korbielow

Korbielow

Korbielów to niewielka, malownicza miejscowość turystyczna położona na zboczach masywu Pilska, nad rzeką Glinną w Beskidzie Wysokim. Wieś znajduje się w województwie śląskim na granicy z Orawą, niespełna 20 kilometrów od Żywca.

Największą atrakcją Korbielowa jest niewątpliwie Pilsko (1557 m n.p.m.), będące drugim (pierwszy to Babia Góra) pod względem wysokości szczytem w Beskidzie Żywieckim. Jego najwyższy punkt leży po stronie słowackiej.

Góra jest bardzo popularna wśród turystów. Na jej zboczu, na Hali Miziowej, gdzie prowadzi z Korbielowa zielony szlak, znajduje się Schronisko PTTK dysponujące sporą ilością miejsc noclegowych, w ty również apartamentami. Jest tam też restauracja, bar i jadalnia. W pobliżu znajduje się również studencka baza namiotowa na Hali Górowej.

Schronisko znajduje się również niżej, na Hali Szczawiny, można do niego dotrzeć pieszo lub krzesełkową kolejką linową „Szczawiny”. W pobliżu schroniska znajdują się też punkty gastronomiczne.

Ze wierzchołka góry można podziwiać wspaniały widok na Beskidy Zachodnie, szczyty po stronie Słowackiej, a także Tatry.

Korbielów jest doskonałym miejscem dla miłośników wędrówek po górach, prowadzą stąd liczne szlaki turystyczne m.in. niebieski na Przełęcz Przysłopy, czarny na Przełęcz Glinne, czy zielony na Sopotnię Wielką. Można też wybierać wśród wielkiego bogactwa ścieżek spacerowych położonych poza wyznaczonymi szlakami.

W zimie miejscowość zamienia się w tętniący życiem kurort narciarski dysponujący bogatą siecią wyciągów i 28 km zróżnicowanych tras narciarskich. Na stokach Pilska działają dwa ośrodki narciarskie. Ośrodek Narciarski Pilsko (poza Zakopiańskim Kasprowym Wierchem najwyżej położony w Polsce) jeden z większych tego typu ośrodków w kraju, dysponujący kilkunastoma wyciągami, w tym również krzesełkowymi oraz mniejszy ośrodek Kolej Baba z 1 wyciągiem krzesełkowym. Na stokach Pilska można też uprawiać jazdę freeridową, oraz skiturową.

Na terenie Korbielowa znajduje się również związane z kultem maryjnym Sanktuarium Matki Bożej Pani Korbielowskiej.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: