Obiekty promowane w najbliższej okolicy

Domki & Apartamenty - Kompleks Wypoczynkowy Bryza

Kategorie: Ferienhaus

Ortschaft: Lubiatowo

 

Leba

Leba

Istnienie Łeby wiąże się z nieustającą walką. Jak chyba żadne inne miasto na Pomorzu, Łeba musiała stawiać czoła trzem żywiołom naraz: wodzie (zarówno w postaci fal morskich, jak i wód rzek), wiatrowi i piaskowi. Wszystkie one zagrażały miastu, ale jednocześnie nadały mu wyjątkowy charakter, tak doceniany dzisiaj przez licznych turystów. W dodatku, od 1998 r. Łeba jest księstwem! Księstwo Łeba posiada własną monetę, paszport księstwa, prawo jazdy, wiele dyplomów, np. zdobycia Łąckiej Góry. "Księstwo" zostało utworzone, by promować region i uatrakcyjnić go turystycznie. Co faktycznie nieźle się udaje " łebscy ci Łebianie.

Słowiński Park Narodowy jest drugim, obok Wolińskiego, nadmorskim parkiem narodowym. W 2007 r. obchodził swoje 40-lecie. Utworzono go dla zachowania systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich lasów. Najcenniejszym obiektem chronionym w granicach parku jest wydmowy pas mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. Park zajmuje obszar ponad 18 tys. ha, co plasuje go na trzecim miejscu pod względem wielkości wśród polskich parków narodowych. W jego granicach leżą dwa największe spośród jezior przybrzeżnych: Łebsko i Gardno. W 1977 r. park został wpisany na Listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest kościół pw. NMP. Pierwszy kościół powstał w tym miejscu pod koniec XVI w. Do jego budowy użyto częściowo materiałów z rozebranego kościoła św. Mikołaja. Po wielkim pożarze w 1682 r. postanowiono wybudować nowy przybytek modlitwy, którego zasadniczy korpus zachował się do dnia dzisiejszego. W XVIII w. starą, szachulcową wieżę zastąpiono murowaną. W nowoczesnym wnętrzu świątyni na uwagę zasługuje obraz Matki Boskiej Orędowniczki. Autorem obrazu jest Max Pechstein " pochodzący z Niemiec ekspresjonistyczny malarz i grafik, który w latach 20. XX w. bardzo lubił spędzać wakacje w Łebie. Malowidło przedstawia Maryję stojącą na kuli ziemskiej i depczącą węża " symbol szatana. Glob otaczają wzburzone fale, na których unoszą się dwie łodzie rybackie.

Najstarszą budowlą Łeby, z której pozostały jedynie ruiny, jest kościółek św. Mikołaja. Jego lokalizacja świadczy o istnieniu miasta pierwotnie w innym miejscu, a które zostało zniszczone przez huragan w 1558 r. Obowiązkowy punkt zwiedzania dla wielbicieli pięknych jachtów to Marina Łeba. To pierwszy tak duży, kompleksowo przygotowany port jachtowy na polskim wybrzeżu. Może przyjąć ponad 120 jednostek różnych klas. O dawnej świetności Łeby świadczy wspaniały pensjonat "Neptun". Charakterystyczna bryła budynku przyciąga wzrok każdego wczasowicza. Pensjonat powstał w 1905 r. Na malowniczej skarpie wydmy morskiej wybudowano neogotycki zamek, raczej niepasujący do otoczenia. Zameczek szybko jednak stał się cenionym kurhausem, czyli swego rodzaju ośrodkiem kuracyjnym. To tu skupiało się życie towarzyskie przedwojennej Łeby. Kontynuując wcześniejsze tradycje, dziś "Neptun" jest popularnym hotelem, oferującym nie tylko komfortowe pokoje, ale również niepowtarzalne widoki z okien. Łeba jest miejscowością zachęcającą do spacerów. Od dworca w stronę portu i wybrzeża prowadzi ul. Sienkiewicza " główny deptak miejski, wzdłuż którego ciągną się bary, restauracje, smażalnie i stragany z pamiątkami. W planach miejskich jest także przekształcenie przelotowej, jak na razie ul. Kościuszki, w kolejny deptak. Powodzenie przedsięwzięcia zależy od otrzymania z Unii Europejskiej odpowiednich funduszy.

Od kilku lat Łeba słynie jako stolica polskich kowbojów. Miasteczko z Dzikiego Zachodu jest spełnieniem dziecięcych marzeń aktora Henryka Rudyka. W 2001 r. wykupił on sporo nieużytków na skraju Łeby (500 m przed wjazdem do Łeby od strony Lęborka) i stworzył tę niepowtarzalną przestrzeń, gdzie każdy ma szansę stać się Indianinem albo kowbojem. Można obejrzeć dzięki temu prawdziwe kowbojskie pojedynki, napady na bank i pociąg, uczestniczyć w kowbojskich grach i zabawach, koncertach, nauce tańca. To także okazja spotkania się z Indianami, postrzelania z łuku czy jazdy konnej.

Nie mniej interesującym obiektem jest ogród ornitologiczny. Zlokalizowany został na terenie o powierzchni 6 ha w gospodarstwie agroturystycznym, przy wjeździe do miasta, ok. 300 m od głównej drogi Lębork " Łeba. Obecnie kolekcja liczy już ponad 100 ptaków. Można tu znaleźć i zwykłe kury, i pawie, a nawet dwa strusie: Fruzię i Gerwazego. Teren ogrodu składa się z kilku półwyspów, wysepek, a także stawów, gdzie nietrudno złowić "niezłą sztukę".

źródło: Wydawnictwo Bezdroża