Marienwerder

Marienwerder

Kwidzyn leży w województwie pomorskim, nad Liwą - dopływem Nogatu. Istniał już najprawdopodobniej w XI wieku, jednak został zniszczony w wyniku walk. Ponownie w miejscu tym osadę założyli dopiero Krzyżacy w XIII wieku. W tym też stuleciu Marienwerder, bo tak wówczas zwał się Kwidzyn zyskał prawa miejskie i stał się stolicą biskupstwa. Po wojnie trzynastoletniej Kwidzyn pozostał w granicach Prus. Był ich częścią aż do XX wieku. W roku 1920 w wyniku plebiscytu pozostał miastem niemieckim. Był nim do roku 1945, kiedy do niebronionego już przez Niemców Kwidzyna weszły wojska radzieckie, i założyły tu wielki szpital polowy na około 20 000 rannych. Opuszczając miasto Rosjanie spalili jego starówkę wraz z zabytkowym ratuszem. Resztki zniszczonych budowli posłużyły do odbudowy stolicy. Po wojnie zamieszkali tu głównie repatrianci z Grodna.

Z wojennej pożogi zachowało się mimo wszystko wiele interesujących zabytków. Największym jest kwidzyński zespół zamkowy wzniesiony w XIV wieku przez krzyżaków. Jego stan jest bardzo dobry, a fortyfikacje dość rozbudowane. Na uwagę zasługuje zwłaszcza danskar - połączona z resztą fortyfikacji zamku wieża znajdująca się poza główną linią murów obronnych. Niewiele takich obiektów zachowało się niestety w Polsce, kwidzyński danskar jest prawdziwą perłą. Jest to też najdłuższa taka konstrukcja w Europie.

W zamku obecnie znajduje się muzeum posiadające kilka interesujących ekspozycji. Obejrzymy w nim między innymi narzędzia tortur z okresu między XVI i XVIII wiekiem, rzeźby barokowe, rzemiosło artystyczne i wystawa poświęcona przyrodzie Polski północnej.

Nietknięta przez wojnę pozostała też katedra pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty. Była ona w XIII wieku siedzibą biskupa pomezańskiego. Katedra wybudowana jest z czerwonej cegły, w stylu gotyckim. W XIX wieku katedrę gruntownie odnowiono przydając jej ładne, neogotyckie dekoracje wnętrz. W świątyni spoczywa kilku mistrzów krzyżackich, a także błogosławiona Dorota z Mątowów - mistyczka i pustelnica.

Z czasów średniowiecznych pochodzą także pozostałości murów miejskich i ruiny zniszczonego w czasie wojny czternastowiecznego ratusza.

Interesującym iudaicum jest wzniesiona na początku XIX wieku neogotycka Stara Synagoga. Od lat trzydziestych synagoga jest opuszczona, chociaż stanowi bardzo malowniczy widok.

Miasto jest sceną wielu interesujących wydarzeń kulturalnych. Spora cześć z nich jest współorganizowana prze miejscowy Dom Kultury. Działa tutaj też bardzo ciekawa Scena Lalkowa imienia Jana Wilkowskiego, nagradzana na międzynarodowych festiwalach. Co roku w październiku w Kwidzynie odbywa się międzynarodowy festiwal teatrów lalkowych ANIMO, który ściąga do miasta wielu teatromanów.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża