Muszyna

Muszyna

Muszyna

Muszyna to miejscowości uzdrowiskowa w Beskidzie Sądecki, leżąca w dolinie Popradu na terenie województwa małopolskiego. Zaledwie pięć kilometrów od granicy ze Słowacją.

Odkąd na początku XX w. stała się uzdrowiskiem leczy się tu choroby układu oddechowego i pokarmowego. Na miejscu znajdują się ujęcia leczniczych wód mineralnych, z których można korzystać bezpłatnie w przygotowanych w tym celu pijalniach oraz specjalnych punktach czerpalnych. Można skorzystać również z licznych zabiegów oferowanych przez sanatoria i zakłady przyrodolecznicze. W części uzdrowiskowej znajduje się też popularny wśród kuracjuszy, park zdrojowy z placem zabaw.

Są tu liczne szlaki przeznaczone do turystyki pieszej i rowerowej. Blisko stąd do znajdujących się niedaleko miast i miejscowości turystycznych takich jak: Piwniczna-Zdrój, Rytro, Krynica-Zdrój czy Wysowa-Zdrój, albo do trochę bardziej oddalonego Starego Sącza.

Warto też wybrać się na górę Zamczysko aby zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku, który kiedyś, podobne jak zamek w Niedzicy, strzegł granicy między Polską a Węgrami. Z góry można podziwiać panoramę Muszyny i rozciągającej się w dole doliny Popradu.

Na terenie uzdrowiska znajduje się bezpłatny, otwarty dla zwiedzających Ogród biblijny, w którym w otoczeniu małej architektury, prezentowane są rośliny znane ze stron Biblii. Można też wybrać się do rezerwatu lipowego „Obrożyska”.

Działa tu także Stacja Narciarska: Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, posiadająca 10 300 m tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, sztucznie naśnieżanych i oświetlonych. Działają tu wyciągi krzesełkowe i orczykowe, w tym też przeznaczona dla początkujących narciarzy. Miłośnicy snowboardu mogą skorzystać z tutejszego snowparku.

Dwie Doliny oferują też wiele atrakcji w sezonie wiosenno-letnim. Jest tu park linowy z dziesięciometrową ścianką wspinaczkową oraz pole paintballowe. Są trasy rowerowe, w tym też ekstremalne, przystosowane do jazdy typu downhill.

W Muszynie na turystów czeka również kompleks basenów, a w sezonie zimowym lodowisko.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: