Saybusch

Muzeum Browaru Żywiec

Muzeum Browaru Żywiec

Hinzugefügt: 14 März 2017

Na początku XIX w. Żywiecczyzna należała do rodu Habsburgów. Jednym z nich był arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg znany z inwestycji i gospodarności, to on w 1852 r. rozpoczął budowę browaru. Za oficjalną datę powstania browaru przyjmuje się podawany na etykietach piwa rok 1856, jednak pierwsze beczki z trunkiem trafiły do konsumentów dopiero rok później. Po śmierci Albrechta browar przejął jego bratanek arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, który wybudował drugą warzelnię i powiększył piwnice fermentacyjne. Dzięki rozwijającej się kolei Galicyjskiej piwo szybko zawędrowali na stoły w kraju i zagranicy zyskując dużą popularność.

Browar był w rękach Habsburgów do wybuchu II wojny światowej kiedy przejęli go Niemcy, kontynuowali oni produkcje piwa, jednak przeznaczane było ono na potrzeby wojska niemieckiego. W 1945 r. browar stał się zakładem państwowym. Od 1994 roku browar należy do holenderskiego koncernu Heineken.

Dziś w browarze poza gigantyczną produkcją, działa też nowoczesne, multimedialne Muzeum Browaru Żywiec, otwarte w 2006 roku dla uczczenia 150-lecia jego istnienia.

Muzeum mieszczące się w dawnych starych piwnicach leżakowych, składa się z 18 sal ukazujących proces powstawania piwa w żywieckim browarze na tle historycznym, odwiedzający poznają kolejne ważne daty i wydarzenia, które przyczyniły się do rozwoju browaru.

Zwiedzanie Muzeum i Browaru odbywa się pod opieką przewodnika, kolejne sale pozwalają poznać tajemne składniki konieczne do wyrobu trunku, dzięki zastosowaniu zaskakującego "wehikułu czasu” można przenieść się do XIX-wiecznego Żywca, odwiedzić starą karczmę, sklep kolonialny, czy XX-wieczną kawiarnię w stylu art deco, z działającą kręgielnią. Atrakcji jest naprawdę sporo, a ich wartość podnosi szerokie zastosowanie nowoczesnych technologii.

Po zwiedzeniu ekspozycji, goście zapraszani są na degustację piwa lub soku, mogą też zakupić pamiątki lub odwiedzić pub - restaurację.

Z uwagi na dużą liczba chętnych najlepiej zarezerwować wizytę w muzeum telefonicznie lub poprzez internet.

fot. wikipedia