Neufeld

Neufeld

Władysławowo leży u nasady półwyspu, jego nazwa nawiązuje do historycznego, XVII-wiecznego portu wojennego króla Władysława IV, położonego między Chałupami a Kuźnicą. To jedno z najbardziej atrakcyjnych wczasowisk na polskim wybrzeżu. Co roku wiele kilometrów plaż Władysławowa zapełnia się po brzegi turystami, którzy w malowniczej scenerii pragną oddawać się rozkoszom letniego wypoczynku. Władysławowo jest pociągające nie tylko w sezonie. Dzięki dużej zawartości jodu w powietrzu, do miasta przyjeżdżać warto również zimą. Najlepszą rekomendację stanowi fakt, że ze względu na specyficzne właściwości mikroklimatu każdego roku na zgrupowania do położonego w pobliżu Cetniewa przyjeżdża większość uznanych polskich sportowców, w tym nasi olimpijczycy.

Władysławowo jest dziwnym miastem. Można o nim powiedzieć: miasto fantom. Właściwie składa się bowiem z kilku osiedli ludzkich, z których najwcześniej wzmiankowana była Wielka Wieś, bo lokowana już w XIII w. Równocześnie w bliskiej odległości rozwijały się dwie inne wsie: Cetniewo i Poczernino. W XIV w. tereny te wpadły w ręce krzyżackie. Dopiero w XVII w. z osadą zaczęły być związane polskie plany. Król Władysław IV, zdając sobie sprawę z konieczności posiadania własnej floty i portu, podjął decyzję o budowie nadmorskiej fortecy, która zabezpieczałaby port w Pucku. Królewski projekt nie doczekał się realizacji ze względów finansowych. Kolejnym niezwykle ważnym człowiekiem w historii Władysławowa był Józef Haller. Przebywał on tu po raz pierwszy w 1920 r. i zachwycił się pięknem miejscowości. Spodobało mu się do tego stopnia, że wybudował we Władysławowie dom, który dał początek powstaniu dzielnicy willowej, do której przyjeżdżali na odpoczynek najsłynniejsi politycy i ludzie kultury w Polsce. Osiedle otrzymało nazwę Hallerowo.

Nie musiało upłynąć dużo czasu, by Władysławowo z cichej wsi rybackiej przeobraziło się w letnią stolicę Polski. W samym tylko Hallerowie powstały dwa spore pensjonaty, które mogły przyjąć 120 gości naraz., nie licząc kwater prywatnych rozlokowanych w Orłowie, Oksywiu, Swarzewie, Kuźnicy, Borze, Jastarni, Helu, a także Wielkiej Wsi, Chałupach, Chłapowie, Rozewiu, Jastrzębiej Górze i Karwi. Kolejnym impulsem przyspieszającym rozwój okolic była decyzja o wybudowaniu w okolicy Wielkiej Wsi pełnomorskiego portu rybackiego. Otwarty on został w 1938 r. i otrzymał nazwę Władysławowo, na cześć króla Władysława IV. II wojna światowa przerwała rozwój miasta. Port został zrujnowany, prawie wszystkie statki i łodzie rybackie zniszczone lub uszkodzone. Po wojnie dzieło lat 30. trzeba było rozpocząć właściwie od nowa. W 1954 r. połączono w jeden organizm administracyjny Wielką Wieś, port i Hallerowo. Otrzymały one wspólną nazwę Władysławowo, a 9 lat później nowej miejscowości nadano prawa miejskie.

Centrum miasta wyznacza ulica Hallera, zamknięta od strony morza widocznym z daleka Domem Rybaka. Budynek powstał w latach 50. XX w. Jego charakterystyczna, strzelista wieża sprawia, że jest często mylony z kościołem. Nie można jednak dać się zwieść pozorom, od samego początku przeznaczenie budynku było świeckie. Początkowo mieścił się tu hotel robotniczy. Dziś w jego murach rezydują władze miasta. Dodatkową atrakcją jest stała wystawa rzeźb miejscowego twórcy rybackiego - Leona Golli, oraz często organizowane wystawy okazjonalne. Wieża natomiast jest ogólnodostępnym punktem widokowym, z którego można obejrzeć panoramę miasta, Zatokę Pucką, otwarty Bałtyk oraz cały Półwysep Helski. Taras wznosi się na wysokości 45 m, a tym, którzy są nie dość usatysfakcjonowani, pozostaje jeszcze wyższa "kula", czyli pomieszczenie na wysokości 63 m, do którego można się dostać krętymi schodach. Osoby, które mają lęk przestrzeni lub wysokości, raczej nie powinny ryzykować takiej eskapady (bilet na platformę 3,5 zł, do kuli 8 zł, dzieci powyżej 4 roku życia oraz młodzież 2,5 zł i 5,5 zł).
Tuż obok Domu Rybaka znajduje się jedno z większych polskich wesołych miasteczek. Oferuje ono atrakcje nie tylko dla dzieci. Obowiązkowym punktem programu będzie z pewnością młyńskie koło, przejażdżka w tunelu strachu lub kolejką górską. Wszystkie atrakcje są płatne oddzielnie, więc trzeba się przygotować na spore uszczuplenie portfela.

Niezwykle ciekawym obiektem we Władysławowie jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP usytuowany przy ul. Żeromskiego. Ta oryginalna budowla, powstała w latach 60. i 70. XX w., jest uznawana za jeden z najlepszych przykładów nowoczesnej architektury sakralnej. Co prawda wyglądem przypomina szałas albo namiot, ale na tle innych nowych kościołów faktycznie pozytywnie się wyróżnia. Obok świątyni stoi wysoka dzwonnica, która pełni także funkcję punktu widokowego. Pomiędzy plażą a kościołem ciągnie się promenada, wzdłuż której ustawiono dziesiątki budek z jedzeniem i pamiątkami. Najpopularniejsza część deptaka to fragment niedaleko Olimpijskiego Ośrodku Sportu, gdzie od kilku lat istnieje Aleja Gwiazd Sportu. Władysławowo poszło bowiem za przykładem Międzyzdrojów i chcąc wykorzystać turystyczny potencjał, jakim jest ośrodek sportu, zaczęło organizować Festiwal Sportu. Podczas imprezy na chodniku promenady uroczyście odsłanianie są kolejne gwiazdy, upamiętniające polskich sportowców. Mają je już tu m.in. Robert Korzeniowski, Dariusz Michalczewski, Zbigniew Boniek i Sylwia Gruchała. W sumie umieszczono do tej pory 48 gwiazd z nazwiskami osób oraz nazwą dyscypliny sportu, jaką dana postać uprawiała bądź uprawia. Co roku przybywają oczywiście nowe... Warto też zajrzeć do położonego nieopodal ośrodka sportu. Mieści się tam nowoczesny basen ze zjeżdżalnią i wieloma innymi atrakcjami. Można też skorzystać z kortów tenisowych, boiska piłkarskiego, fitness clubu czy gabinetów odnowy biologicznej. A największą atrakcją takiej wizyty może stać się spotkanie któregoś ze znanych sportowców!

Najładniejszą częścią Władysławowa jest willowa dzielnica Hallerowo. Przy ul. Morskiej usytuowany jest uroczy, drewniany domek, w którym niegdyś mieszkał gen. Haller. Dziś znajduje się tu Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii. Można w nim obejrzeć wystawę fotograficzną ukazującą historię odzyskania Pomorza XIX w., zaślubin Polski z morzem oraz historię rozwoju Władysławowa. Na tej samej ulicy, nieco bliżej wybrzeża, w 1995 r. uroczyście odsłonięto pomnik gen. Hallera, zaprojektowany przez Stanisława Szwechowicza. Pomnik przedstawia masywną sylwetkę generała w mundurze wojskowym. Siedzi on jak gdyby na koniu - skale. Wyryte są na niej słowa: "Dla Ciebie Polsko i dla Twej chwały - Józef Haller".

Będąc we Władysławowie, nie można nie odwiedzić portu, będącego największym polski portem rybackim. Każdego wieczoru zawija do niego na noc ponad 80 kutrów. Tu odbywa się ich przeładunek i dokonuje niezbędnych napraw. W razie sztormu w porcie zmieści się prawie 130 jednostek, które mają nie więcej niż 75 m i zanurzenie poniżej 4 m. Przypływają tu nie tylko kutry rybackie, ale także jachty, dlatego spacer po nabrzeżu stanowi nie lada gratkę dla miłośników pięknych żaglowców. Z portu można wypłynąć w godzinny rejs statkiem albo na kilkugodzinną wyprawę wędkarską.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża