Obiekty promowane w najbliższej okolicy

Willa Julia

Kategoria: Gästezimmer

Miejscowość: Kraków

Cena od: 120 całość

 

Niepolomice

Niepolomice

Niepolomice

Niepołomice to miasto leżące w województwie małopolskim, niedaleko od Krakowa na pograniczu Niziny Nadwiślańskiej i Pogórzy: Wielickiego oraz Bocheńskiego.

Już za czasów Piastów sąsiadująca z miastem Puszcza Niepołomicka była ulubionym miejscem polowań, w XIV wieku Kazimierz Wielki wybudował tu nawet zamek myśliwski. Jednak dopiero za panowania Jagiellonów zamek stał się drugą (po Wawelu) siedzibą królów, a same Niepołomice nazywane były nawet w kronikach drugą stolicą Polski.

Dziś odrestaurowany i otwarty dla zwiedzających Zamek Królewski w Niepołomicach jest największą tutejszą atrakcją turystyczną. Wnętrza zamkowe można zwiedzać z przewodnikiem (wliczonym w cenę biletu), można też samodzielnie odwiedzić poszczególne ekspozycje. Na zamku mieści się również hotel, salon SPA i centrum konferencyjne.

W zamkowym muzeum prezentowany jest zbiór wielu ciekawych eksponatów należących do Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, w kaplicy można z kolei zobaczyć wystawę starych dokumentów oraz sztuki i rzemiosła sakralnego. Jest tu też wystawa trofeów myśliwskich, oraz ekspozycja honorująca wybitnego fotografika i pioniera filmu przyrodniczego, zwolennika bezkrwawych łowów Włodzimierza Puchalskiego.

U podnóża zamku znajduje się turystyczna Osada Podegrodzie i renesansowe Ogrody Królowej Bony.

Podczas spaceru po mieście warto, przespacerować się po starym rynku i jego okolicach. Na szczególną uwagę zasługuje gotycki kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, został on ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w 1349 r. Mieszcząca się w nim renesansowa kaplica ufundowana została z kolei przez Jana Branickiego, znajduje się tu "cudowny" obraz z Bolonii, który miał uzdrowić Annę Branicką. Po jej przeciwnej stronie znajduje się barokowa kaplica Lubomirskich. W murze kościelnym znajduje się renesansowa brama wykonana przez samego Santiego Gucciego.

Można też wybrać się na Kopiec Grunwaldzki mieszczący się na najwyższym wzniesieniu miasta tak zwanej Wężowej Górze (212 m n.p.m.) lub wybrać się na wycieczkę do Puszczy Niepołomickiej.

W mieście znajduje się Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, które ma za zadanie popularyzowanie astronomii.

fot. Zamek w Niepołomicach, Polskazdrona.pl

  1. Artykuły:

  2. Zamek Królewski w Niepołomicach

    Dodano: 2017-03-09
    Zamek Królewski w Niepołomicach

    Zamek Królewski w Niepołomicach jest największą atrakcją turystyczną Niepołomic.

    Zobacz więcej