Nikolaiken

Nikolaiken

Mikołajki często zwane i kojarzone jako żeglarska stolica Mazur ściągają do siebie przede wszystkim amatorów sportów wodnych. Ta niewielka miejscowość leży nad Jeziorem Mikołajskim stanowiącym odnogę największego z jezior mazurskich - Jeziora Śniardwy. Mikołajki znajdują się w pobliżu Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który został utworzony w grudniu 1977 r. w celu zachowania wartości przyrodniczych tego obszaru dla potrzeb nauki i turystyki. Powierzchnia Parku wynosi 55.000 ha, a jego strefy ochronnej ok. 18.000 ha.

Kameralność miejscowości i jej niewielkie odległości sprzyjają wycieczkom rowerowym i pieszym, które urozmaicą i umilą czas spędzony w Mikołajkach. Dlatego najlepiej zaparkować samochód w bocznych uliczkach niedaleko centrum i wybrać się na piesze zwiedzanie miasteczka.

Naszą podróż rozpocznijmy od Placu Wolności, który stanowi niejako rynek i centrum miasteczka. Na placu tym znajduje się ratusz - dzisiaj mieści się w nim Hotel Mazur, oraz kilka urokliwych kamieniczek. Można tam znaleźć również restauracje i kawiarnie, które szczególnie latem są pełne odpoczywających w nich turystów. Na Placu Wolności znajduje się również Punkt Informacji Turystycznej, który zagubionym na pewno pomoże odszukać właściwą drogę czy dobry hotel.
Główną ulicą Mikołajek jest ul. Kajki i jest to chyba najładniejsza uliczka tej miejscowości. Znajdują się na nie parterowe kamieniczki oraz Kościół z 1910 roku.

Mikołajki to jednak przede wszystkim Jezioro Mikołajskie, które zaczyna się na północy od mostów w Mikołajkach. Na południu zaś łączy się z Jeziorem Śniardwy, a na południowym-zachodzie z jeziorem Bełdany. Akwen ma zalesiony brzeg zachodni i bezleśny brzeg wschodni. Od strony północnej znajduje się zabudowa Mikołajek. Jezioro niejako wciska się w miasto tworząc swoisty kanał i dzięki czemu często sama miejscowość jest nazywana Wenecją Północy. Nabrzeża Jeziora Mikołajskiego są raczej słabo dostępne dla żeglarzy, ponieważ brzeg zachodni, gdy kończy się zabudowa Mikołajek porastają bory Puszczy Piskiej, a na brzegu wschodnim znajdują się pola i łąki. Jezioro jest głębokie i ma ok. 26 m, za wyjątkiem dwóch mielizn, oznaczonych bojami, a znajdujących się naprzeciwko miejscowości. Żeglując trzeba uważać na warunki atmosferyczne gdyż wiatr bywa w Mikołajkach porywisty i szkwalisty. Wioska Żeglarska Mikołajek jest nowoczesnym portem z pogłębionym basenem. Wyposażona jest w keje z doprowadzonym prądem i wodą. Znajduje się tam punkt serwisowy sprzętu pływającego świadczący szeroki zakres usług. Rokrocznie w Mikołajkach odbywa się około 30 imprez sportowych organizowanych w weekendy od początku maja do końca września m.in. są to: ogólnopolskie regaty żeglarskie, mistrzostwa oraz imprezy typu Grand Prix.

Zwiedzając okolice jeziora warto za mostem dla pieszych przespacerować się promenadą po wschodniej stronie akwenu. Na trasie tej znajduje się kilkanaście sklepików z pamiątkami. Odwiedzając Mikołajki koniecznie należy się udać do kultowych już żeglarskich tawern "Pod Złamanym Pagajem" oraz "Lady Mary"- portowej kawiarenki oferującej wyśmienite dania w miłej atmosferze.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża