Piwniczna-Zdroj

Piwniczna-Zdroj

Piwniczna-Zdroj

Piwniczna-Zdrój jest uzdrowiskiem leżącym nad rzeką Poprad w środku Beskidu Sądeckiego na terenie województwa małopolskiego. Miejscowość leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, 3 km od granicy ze Słowacją.

To typowa miejscowość leczniczo-wypoczynkowa, występują tu lecznicze wody mineralne, głównie szczawy. W miejscowych sanatoriach można skorzystać z licznych kuracji, takich jak zabiegi borowinowe, kąpiele mineralne, czy inhalacje.

Dookoła usytuowane są pasma Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej oraz góry Eliaszówka 1024 m, Niemcowa 963 m, czy Kicarz 703 m.

Są tu liczne szlaki przeznaczone do turystyki pieszej i rowerowej. Są też krótsze i mniej wymagające spacerowe trasy lokalne. Niedaleko stąd znajdują się znane miasta i miejscowości turystyczne takie jak: Szczawnica-Zdrój, Rytro, Krynica-Zdrój, Muszyna czy Wysowa, warto też wybrać się do trochę bardziej oddalonego Starego Sącza.

Piwniczna - Zdrój to nie tylko świetne trasy do turystyki, jest to też idealne miejsce do uprawiania różnych sportów. Są tu szlaki narciarskie oraz konne, ścieżki zdrowia, korty tenisowe, skatepark,
czy wypożyczalnia quadów. Wody Popradu cieszą się popularnością wśród miłośników wędkowania.

Zimą przyjeżdża tu wielu narciarzy. W stacjach narciarskich w Suchej Dolinie, Wierchomli Małej i Kokuszce działają wyciągi krzesełkowe i orczykowe, trasy są sztuczne naśnieżane i częściowo oświetlone. Są też wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, szkółki narciarskie i serwisy.

W sezonie letnim dużą atrakcją turystyczną jest dziesięciokilometrowy spływ łodziami doliną Popradu z Piwnicznej do Rytra. Dwugodzinny spływ górską rzeką w specjalnych łodziach daje możliwość podziwiania tutejszych widoków i pozostawia niezapomniane wrażenia.

Będąc tu można wstąpić do Muzeum Regionalnego, gdzie znajduje się m.in. największa w Europie kolekcja dawnego sprzętu narciarskiego.

Na terenie Piwnicznej znajduje się wiele obiektów noclegowych: hotele, domy wczasowe, pensjonaty, kwatery prywatne, czy schroniska górskie. Jest też duże zaplecze gastronomiczne.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: