Obiekty promowane w najbliższej okolicy

Hostel "Poznań Petit"

Kategorie: Hostel

Ortschaft: Poznań

 

Posen

Posen

Poznań to jedno z największych i najstarszych miast polskich miast. Wiadomo, że Słowianie osiedlali się tu już w V wieku, w VIII wieku Poznań stał się najważniejszym ośrodkiem państwa Polan, a później - młodego państwa polskiego. W XIII wieku Poznań lokowano na prawie niemieckim. Na XV wiek przypadł okres szybkiego rozwoju miasta, jako że wtedy, po unii z Litwą rozpoczął się na szerszą skalę handel między Litwą a zachodem, w którym pośredniczyli między innymi mieszczanie poznańscy. Okres pomyślności przerwał potop szwedzki, który zapoczątkował okres wojen i niepokojów niekorzystnie odbijających się na sytuacji miasta. Po rozbiorach miasto stało się częścią Prus, później stolicą Księstwa Poznańskiego, a po udanym powstaniu wielkopolskim - znów częścią niepodległej Polski.

Zwiedzanie Poznania możemy zacząć od Starego Miasta. Najcenniejszym jego zabytkiem jest poznański ratusz. Jest to najlepszy przykład świeckiego renesansu w Polsce, mówi się też czasem, że poznański ratusz stanowi najładniejszą renesansową budowlę na północ od Alp. Elewacje ratusza są bogato zdobione. Najsłynniejszą dekoracja są oczywiście poznańskie koziołki, które trykają się na ratuszowej wieży codziennie o godzinie dwunastej.

Przy narożniku ratusza znajduje się pręgierz - ośmioboczna późnogotycka kolumna zwieńczona rzeźbą przedstawiającą kata. Przy pręgierzu wykonywano kary chłosty, a także obcięcia uszu lub palców i napiętnowania.

Zwróćmy uwagę na stojący przy rynku osiemnastowieczny klasycystyczny odwach. Niegdyś znajdowało się tutaj muzeum im. Marcina Kasprzaka, obecnie - Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych.

Po lewej od odwachu widnieje renesansowy budynek wagi miejskiej, a dokładniej jego rekonstrukcja, jako że oryginalny budynek wagi w ciągu wieków uległ zniszczeniu. Obecnie mieści się tutaj sala koncertowa i restauracja.

Interesująca jest także zabudowa pierzei rynku. Zobaczymy tu zabytkowe kamienice będące niegdyś siedzibami bogatego patrycjatu, a także domki budnicze - niewielkie szesnastowieczne kamieniczki należące niegdyś do uboższych kupców.

Dawne Stare Miasto opasują resztki murów obronnych. Pozostałości murów, baszt i bram są jeszcze widoczne na wielu odcinkach.

Jeśli interesują nas najdawniejsze dzieje Poznania i Polski, koniecznie udajmy się na Ostrów Tumski. Jest to wyspa na Warcie, na której najwcześniej wybudowano obronny gród. Na tej niewielkiej w gruncie rzeczy wysepce znajduje się mnóstwo zabytków. Jednym z nich jest bazylika archikatedralna św. Piotra i św. Pawła. Jest to jeden z najstarszych kościołów w kraju. Spoczywają tu pierwsi piastowie, między innymi Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II i Kazimierz Odnowiciel.

Cennym zabytkiem jest również nieodległy kościół Najświętszej Maryi Panny.

Na uwagę zasługują także liczne poznańskie muzea. Mamy tutaj szanse odwiedzić między innymi Muzeum Historii Poznania, oryginalne Muzeum Instrumentów Muzycznych eksponujące instrumenty dawne, ludowe i pozaeuropejskie, Muzeum Motoryzacji i wiele, wiele innych interesujących placówek. W Bibliotece Raczyńskich, wspaniałym klasycystycznym budynku znajdziemy na przykład pracownię Kazimiery Iłłakowiczówny. W Poznaniu znajduje się też jedna z niewielu w Polsce galeria figur woskowych.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża