Ritter

Ritter

Ritter

Rytro to turystyczna wieś położona w Popradzkim Parku Krajobrazowym, w dolinie rzeki Poprad, na terenie województwa małopolskiego. Pomiędzy Starym Sączem, a Piwniczną, gdzie znajduje się przejście graniczne.

Powstanie oraz nazwę zawdzięcza wznoszącemu się nad okolicą zamkowi w Rytrze, pochodzącemu z przełomu XIII i XIV w. Stoi on na stromym wzgórzu tzw. Zamczysku (463 m n.p.m.) nad Popradem. Twierdza została zniszczona w XVII w. do dziś zachowały się tylko ruiny wieży oraz pozostałości murów. Jednak zamek mimo swojego stanu, dzięki atrakcyjnemu położeniu oraz pracom konserwatorskim, wygląda bardzo malowniczo. Dodatkowo rozciąga się stąd wspaniały widok na Dolinę Roztok, wieś i okolice. Zamek pojawia się w znanej powieści dla dzieci „Rogaś z Doliny Roztoki” napisanej przez Marię Kownacką.

Teren ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie, stanowi też doskonała bazę wypadową do wycieczek po okolicy. Wychodzą stąd liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe umożliwiające wprawy po wzniesieniach Beskidu Sądeckiego: Pasma Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej.

Można stąd wyruszyć - szlakiem czerwonym - z Rytra do Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej lub przez przez Wielki Rogacz na Radziejową, czy - niebieskim - przez Wdżary Wyżne i Schronisko PTTK na Przehybie do Szczawnicy. Szlak przechodzi przez Gminny Park Ekologiczny, stworzony dla ochrony tutejszych płazów i gadów. Można tu zobaczyć salamandrę plamistą, traszkę karpacką czy gniewosza.

Warto też wybrać się na pobliską górę Połom gdzie znajduje się schron bojowy z 1939 i w wiele innych atrakcyjnych miejsc, często dostępnych również dla rowerzystów.

W Rytrze znajduje się Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Ryterski Raj na Jastrzębskiej (708 m.n.p.m.), dysponujący 2 450 m tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. w skład kompleksu wchodzi 4-osobowa kolej krzesełkowa, wyciąg talerzykowy oraz specjalny wyciąg dla dzieci. Trasy są sztucznie naśnieżane i oświetlone. Jest tu też trasa do narciarstwa biegowego i taras widokowy, a w sezonie letnim trasy rowerowe i park linowy.

Organizowany jest w tu międzynarodowy Maraton Wyszehradzki z Podolińca na Słowacji do Rytra.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: