Obiekty promowane w najbliższej okolicy

Domki Letniskowe Tropicana Family

Kategorie: Ferienhaus

Ortschaft: Bobolin

Preis ab: 129 całość

 

Rügenwalde

Rügenwalde

Rügenwalde

Darłowo to miasto w województwie zachodniopomorskim, leżące nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej. Choć znacznie większą popularnością cieszy się jego nadmorska dzielnica - Darłówko, w pozostałych częściach Darłowa również nie brakuje ciekawych atrakcji.

Historia Darłowa

Dzieje Darłowa sięgają prawdopodobnie jeszcze XI wieku. Mieszkańcy istniejącego wówczas w tym miejscu grodu trudnili się przede wszystkim żeglarstwem, rybołówstwem oraz tkactwem. W 1271 roku Darłowo otrzymało prawa miejskie, co z pewnością przyspieszyło jego rozwój. W połowie kolejnego stulecia w Darłowie rozpoczęto budowę zamku, który przetrwał do dziś. Na przestrzeni dziejów Darłowo było wielokrotnie nękane przez sztormy, wrogie najazdy i pożary. Z kolei podczas II wojny światowej w mieście testowano dwa największe w historii świata działa o nazwach Dora i Gustav, których budowę kilkakrotnie wizytował sam Adolf Hitler.

Atrakcje turystyczne Darłowa

Mimo burzliwej historii, Darłowo zachowało swój unikatowy średniowieczny układ urbanistyczny, którego centrum był oczywiście rynek. Stałym elementem krajobrazu darłowskiego rynku jest ratusz, który powstał w 1725 roku w wyniku przebudowy dawnych hal targowych. Budynek jest utrzymany w stylu barokowym, niemniej nad jego głównym wejściem można dostrzec kamienny renesansowy portal, pochodzący z poprzedniego, zniszczonego w pożarze ratusza.

Przed budynkiem stoi Pomnik Rybaka z 1919 roku, zaprojektowany przez słynnego niemieckiego artystę Wilhelma Grossa, zaś ufundowany przez rodzinę Heptenmacherów - jeden z najbogatszych i najbardziej znanych rodów w Darłowie, którego członkowie byli właścicielami znaczącej na Bałtyku floty żaglowców i statków handlowych.

Nad darłowskim rynkiem dumnie góruje Kościół Mariacki, którego wieża została wzniesiona pod koniec XIV wieku z funduszy księcia Bogusława VIII. Świątynia zachwyca kunsztownie rzeźbioną renesansową amboną z XVII wieku, barokowymi obrazami z XVIII wieku, renesansową misą chrzcielną z XVI wieku i prospektem organowym z połowy XIX wieku.

W gronie najważniejszych punktów na turystycznej mapie miasta wymienić należy również darłowski Zamek Książąt Pomorskich, którego budowę rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V. Od 1930 roku znajduje się w nim muzeum, niemniej turystów przyciąga tu też możliwość zwiedzania wysokiej, ciekawie oświetlonej wieży.

Wiele atrakcji czeka na nas także w nadmorskiej dzielnicy miasta - Darłówku, gdzie, oprócz pięknej plaży, warto zobaczyć przede wszystkim rozsuwany most na Wieprzy, będący jedyną tego typu konstrukcją w Polsce, a ponadto latarnię morską z XIX wieku oraz port. Darłówko cieszy się sławą również jako miejsce organizacji Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych.

Noclegi w Darłowie

Osoby poszukujące noclegu w Darłowie mogą wybierać głównie spośród komfortowych pensjonatów i willi oraz kameralnych pokoi gościnnych. Nocleg w Darłowie możemy zarezerwować także w eleganckim apartamencie lub gościńcu, w których coraz częściej oferowane są rozmaite usługi dodatkowe. Ofertę noclegową Darłowa uzupełniają ponadto obiekty znajdujące się w Darłówku.

fot. Pixabay

  1. Artykuły: