Saybusch

Saybusch

Saybusch

Żywiec, zwany stolicą Beskidów leży u stóp Grojca w Kotlinie Żywieckiej, nad wodami Jeziora Żywieckiego.

Miasto powstało na przełomie XIII i XIV w., początkowo należało do książąt cieszyńskich, następnie oświęcimskich, aby ostatecznie w XV wieku trafić w ręce polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka.

Długa i ciekawa historia miasta sprawia, że miłośnicy zabytków na pewno nie będą się tu nudzić. Szczególną uwagę warto zwrócić na mieszczący się w centrum Stary Zamek, zwany Zamkiem Komorowskich. Znajduje się on na miejscu wcześniejszego, gotyckiego średniowiecznego zamku, który został zniszczony w XV w., odbudowa i rozbudowa trwały do połowy XVII w., zbudowano wtedy m.in. renesansowy arkadowy dziedziniec, wielokrotnie zmieniano też dachy, portale czy elewacje. Dzisiaj zamek jest siedzibą Muzeum Miejskiego, można tu oglądać wystawy związane z historią samego zamku, jak i miasta Żywca, archeologią, sztuką sakralną oraz kulturą ludową Żywiecczyzny.

Nazwa Stary Zamek nie jest przypadkowa, w Żywcu znajduje się również - mieszący się tuż obok - Nowy Zamek, czyli neoklasycystyczny pałac Habsburgów z XIX w., rozbudowany na początku XX wieku. Jego wnętrza zaprojektowane zostały przez znanych architektów tamtych czasów Mączyńskiego i Stryjeńskiego.

Między zamkami znajduje się okazały, zabytkowy park a w nim m.in. park miniatur z modelami najciekawszych zabytków Podbeskidzia. Jest tu też kawiarnia, plac zabaw i mini zoo oraz inne atrakcje.

W Żywcu znajduje się też - wyjątkowe ze względu na swoją wielkość i zastosowanie nowoczesnych technologii w celu uatrakcyjnienia ekspozycji - Muzeum Browaru Żywiec. Składa się z 18 sal ukazujących proces powstawania piwa w żywieckim browarze na tle historycznym. Atrakcji jest naprawdę sporo, a ich wartość podnosi multimedialność wystaw. Po zwiedzeniu turyści zapraszani są na degustację piwa.

Z uwagi na swoje atrakcyjne położenie miasto jest również wymarzonym miejscem wypoczynku zarówno dla zwolenników wędrówek po górskich szlakach jak i miłośników sportów wodnych. Warto też wybrać się stąd na samochodowe wycieczki do Korbielowa, Milówki czy Szczyrku.

fot. wikipedia

 1. Artykuły:

 2. Muzeum Browaru Żywiec

  Hinzugefügt: 2017-03-14
  Muzeum Browaru Żywiec

  Na początku XIX w. Żywiecczyzna należała do rodu Habsburgów. Jednym z nich był arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg znany z inwestycji i gospodarności, to on w 1852 r. rozpoczął budowę browaru. Za oficjalną datę powstania browaru przyjmuje się podawany na etykietach piwa rok 1856, jednak pierwsze beczki z trunkiem trafiły do konsumentów dopiero rok później.

  Mehr sehen

 3. Zamek w Żywcu

  Hinzugefügt: 2017-03-14
  Zamek w Żywcu

  Zamek w Żywcu, nazywany Starym (w odróżnieniu od tzw. Nowego Zamku) lub Zamkiem Komorowskich znajduje się na miejscu wcześniejszego, gotyckiego średniowiecznego zamku, który został zniszczony w 1477 r., odbudowa i rozbudowa trwały do końca XVI wieku.

  Mehr sehen