Sensburg

Sensburg

Mrągowo... któż nie zna tego miasta. Wszak to stąd rok w rok oglądamy transmisje telewizyjne z koncertów Piknik Country czy też z festiwalu Kultury Kresowej. Miasto to jednak także piękne okolice, urokliwe jeziora. Bo Mrągowo to część historycznej krainy - Mazur czyli dawnych Prus Książęcych. W okolicach miasta jest Góra Czterech Wiatrów. To za jej sprawą na Mazury zawitały stoki narciarskie.

Mrągowo jako osada powstało przy drewnianej krzyżackiej strażnicy z połowy XIV w. Z lat 1404-1407 pochodzą informacje o lokacji miasta na prawie chełmińskim, które zostały potwierdzone nadaniem praw miejskich w 1444 r. przez Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Konrada von Jungingena. Na mocy pokoju toruńskiego z 1466 r., Mrągowo pozostało w państwie krzyżackim. W 1520 r. najemne oddziały polsko-czeskie zdobyły i spaliły miasto. Duże pożary strawiły znaczną część miasta także w latach 1568 i 1698. Potem omijały miasto dziejowe zawieruchy. W 1825 roku zbudowano ratusz miejski. W 1897 roku Mrągowo z Kętrzynem połączyła linia kolejowa, a rok później z Biskupcem. W 1945 r. podczas zajmowania miasta przez wojska sowieckie zostało ono zniszczone w ok.20%. Współczesną nazwę Mrągowo nosi od 1947 roku na cześć Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza (1764-1855), pastora, pisarza, krzewiciela języka polskiego oraz badacza gwary mazurskiej i kaszubskiej.

W centralnym punkcie mrągowskiego rynku stoi ratusz. Wyremontowany został w latach 90 - tych i jest dzisiaj wizytówką miasta. Mieści się tu Oddział Muzeum Warmii i Mazur. Obok ratusza stoi Strażnica Bośniacka, gdzie w 1790 roku stacjonował 9. Pułk Bośniaków służących w armii pruskiej. Obecnie jest tu izba pamięci, poświęcona niemieckiemu pisarzowi, urodzonemu w Piersławku k. Piecek, Ernstowi Wiechertowi. Za strażnicą znajduje się budynek banku PKO S.A. - już w 1820 roku był tu pierwszy miejski bank.

W samym centrum Mrągowa warto również zwrócić uwagę na zabytkowe kamieniczki, położone przy brukowanych ulicach. Jednym z najstarszych, dobrze zachowanych budynków jest kamienica, w której mieści się apteka "Pod Orłem", założona w 1819 roku przez aptekarza Graape. Przed ratuszem, w kierunku jeziora mamy skwer Jana Pawła II. Od 2000 roku stoi tu pomnik papieża - Polaka, zaprojektowany przez olsztynianina Wiesława Kaczmarka, a po obydwu stronach dwa pomniki przyrody: dęby piramidalne. Po lewej stronie możemy podziwiać wieżyczkę, w której mieszkał rabin. Na końcu skweru znajduje się molo z widokiem na jezioro Czos. Także w centrum, przy ulicy Roosvelta stoi dawna synagoga, obecnie używana jako kościół prawosławny. Obiekt ten w roku 2000 przeszedł gruntowny remont. Bardzo tez wtedy poprawił się wewnętrzny wystrój cerkwi. Po zakończeniu prac odbyło się wtedy w świątyni nabożeństwo ekumeniczne. Obecnie można ją zwiedzać po uprzednim uzgodnieniu z proboszczem parafii prawosławnej. Na tej samej ulicy wzdłuż szeregu kamienic są pozostałości po starym spichlerzu, obecnie jest tu Jazz Club. Dla przeciwwagi niedaleko cerkwi, bardzo surowe wnętrza ma kościół ewangelicki (ul.Kościelna). Obiekt wybudowany został w XVIII wieku. Potem był kilkakrotnie przebudowywany. Wewnątrz znajduje się kruchta północna - salowa i absyda z 1753 roku. Za ołtarzem historyczna płyta nagrobkowa.

Największą świątynią katolicką w Mrągowie jest kościół pod wezwaniem Św. Wojciecha (ul. Królewiecka). Zbudowany w stylu neogotyckim, w 1860 roku, na ziemi dawniej należącej do bogatej mrągowskiej wdowy, Justyny Timnik, która po śmierci przekazała swoje dobra gminie katolickiej. A pamiętajmy, że katolicy w tamtych czasach stanowili na tych ziemiach mniejszość. Do pani Timnik należał również budynek przy ul. Królewieckiej, w którym mieściła się dawna plebania, dziś jest tu kancelaria parafialna i biblioteka.

Idąc brzegiem Czosu, za amfiteatrem, można dojść do miejsca romantycznych spotkań, tak zwanego źródełka miłości. Wedle legendy, jeśli zakochani napiją się wody ze źródełka, ich miłość będzie trwać po grób. A tuż obok stoi mrągowski amfiteatr. Powstał on w latach 80 - tych ubiegłego wieku. Co roku odbywają się tu festiwale i koncerty. O pikniku country już wspominaliśmy. Od kilkunastu lat zjeżdżają tu także twórcy z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Czech aby uczestniczyć w Festiwalu Kultury Kresowej.

W parku imieniem Sikorskiego koło ulicy Brzozowej, na tak zwanym Wzgórzu Jaenike stoi natomiast Wieża Bismarcka, wybudowana w 1898 r. Dziś wieża nie jest udostępniona turystom, można ją oglądać z zewnątrz. Wzgórze Jaenike było do pierwszej wojny światowej eleganckim parkiem - można tu spotkać do dzisiaj pozostałości po fontannie i pomnikach.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża