Sromowce Nizne

Sromowce Nizne

Sromowce Nizne

Sromowce Niżne to niewielka wieś leżąca w Pieninach w dolinie rzeki Dunajec na terenie województwa małopolskiego. Jej wlory zostały odkryte i docenione przez turystów już na początku XIX wieku. To idealny punkt wypadowy do wędrówek po okolicy. Wyruszyć stąd można do takich znanych atrakcji regionu jak: szczyt Trzy Korony, Góra Zamkowa z grotą św. Kingi czy Czerwony Klasztor, leżący na przeciwległym brzegu Dunajca.

To tu, już w 1832 r. narodził się zwyczaj flisackich spływów tratwami przez przełom Dunajca, do dziś będących jedną z głównych atrakcji nie tylko Sromowiec, ale całych Pienin.

Przełom rzeki Dunajec przez pasmo Pienin robi wielkie wrażenie i każdy przebywający tu turysta powinien go zobaczyć. Pomiędzy Sromowcami, a Szczawnicą ta górska rzeka płynie tworząc ostre zakola pomiędzy ścianami skalnymi, wznoszącymi się nawet na kilkaset metrów powyżej poziomu wody.

Przystań flisacka gdzie zaczyna się spływ znajduje się w Sromowcach Kątach. Spływ trwa około 2 godziny i po przepłynięciu 18 km kończy się w Szczawnicy, można też wybrać dłuższy, 23 km wariant, ze stacją końcową w Krościenku, wtedy czas trwania wydłuża się do ok. 3 godzin. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Tratwy pływają codziennie z wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i Bożego Ciała.

Kolejną wielką atrakcją miejscowości jest oddana do użytku w 2006 r. pieszo-rowerowa kładka prowadząca przez Dunajec do słowackiej wsi Czerwony Klasztor, znajduje się tam zabytkowy kompleks klasztorny z XIV w., od którego pochodzi nazwa wsi. Biegnie tu też, po prawym brzegu Dunajca, malowniczo położona Droga Pienińska, szlak którym pieszo lub na rowerze można dotrzeć do samej Szczawnicy.

W Sromowcach mają też początek inne szlaki, w tym najbardziej chyba popularny na Trzy Korony, mieści się tu też schronisko PTTK Trzy Korony, posiadające 50 miejsc noclegowych.

W lecie do dodatkowych atrakcji należą festyny ludowe urządzane w tutejszym amfiteatrze, można też zwiedzić zabytkowy kościół pw. św. Katarzyny z 1513 roku, w którym obecnie mieści się galeria rzeźby i malarstwa.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: