Stolpmünde

Stolpmünde

Ustka to uzdrowisko tętniące życiem przez okrągły rok. Leży 18 km na północ od Słupska, będąc niejako ramieniem tego miasta wyciągniętym w stronę Bałtyku. Połączenie kolejowe ze Słupskiem otwarto w 1878 r. Pierwszy parowóz jechał planowo 35 min, czyli niewiele dłużej niż obecnie. Już przed I wojną światową Ustka zyskała sobie sławę doskonałego uzdrowiska. Leczono tu choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka i choroby nerwowe. Tradycje uzdrowiskowe miasto kontynuuje do dziś, przywiązując dużą wagę do misji bycia jednym z ważniejszych ośrodków leczniczych w Polsce.

Jeśli przyjąć, że Ustka jest dopełnieniem zabytkowego Słupska, nikogo nie zdziwi fakt, że oferuje ona inne atrakcje niż pamiątki architektury. Niemniej jednak i miłośnicy zabytków zostaną usatysfakcjonowani. Na rogu ul. Wyszyńskiego i Marynarki Polskiej usytuowany jest neogotycki kościół Zbawiciela. Gdy w 1885 r. rozpoczynano jego budowę, niektórzy mieszkańcy Ustki protestowali przeciwko lokalizacji kościoła za wsią, na pustej wydmie. Budowa trwała tylko trzy lata. Dziś świątynia stoi prawie w centrum miasta. W środku można obejrzeć obrazy wotywne, ofiarowane przez marynarzy i ludzi morza ocalałych z różnych katastrof. Część wystroju stanowi wyposażenie przeniesione tu ze starego kościoła, który niegdyś stał tuż przy porcie.

Niedaleko kościoła, przy ul. Marynarki Polskiej, powstała niedawno ciekawa placówka - Muzeum Chleba. Na poddaszu starej piekarni obejrzeć można stary sprzęt piekarniczy np. maszynę do wyrabiania chleba, mieszadła do ciast i masy kremowej czy gofrownice z początku XX w. Zmierzając w stronę wybrzeża, wkracza się w urokliwą dzielnicę, gdzie do dziś zachowały się domki rybackie. Można je podziwiać choćby przy ul. Beniowskiego. Pod nr. 1 zlokalizowane są łazienki usteckie, czyli przedwojenny zakład przyrodoleczniczy. Pierwsze łaźnie stanęły tu już w latach 70. XIX w. W 1912 r. zastąpił je okazały budynek zaprojektowany przez architekta Dunkela z Sopotu. Specjalny wodociąg tłoczył wodę morską do budynku. Następnie była ona podgrzewana i rozprowadzana do wanien, w których zażywali leczniczych kąpieli kuracjusze.

Będąc w Ustce, nie wolno pominąć latarni morskiej. Zanim powstał obiekt z prawdziwego zdarzenia, drogę marynarzom oświetlała prawdopodobnie wieża kościółka św. Mikołaja, który stał tuż przy porcie. Latarnia była jednak potrzebna, dlatego w 1871 r. na brzegu wybudowano wieżę latarni, którą wkrótce zastąpiła kolejna, oświetlająca Ustkę do dzisiaj.

Usteckie plaże uważane są za jedne z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu. Ciągnie się wzdłuż nich promenada, zwana dumnie Nadmorskim Parkiem Spacerowym, powstała w 1875 r. Od samego początku towarzyszył jej szyk i wyrafinowanie. Wzdłuż deptaka znalazły swoje miejsce eleganckie restauracje i hotele. Faktem jest, że sam Otto von Bismarck odpoczywając w Ustce, którą bardzo sobie cenił, zwykł przesiadywać przy jednym ze stolików. Dziś jest to tętniące życiem miejsce, w którym od rana do późnych godzin nocnych tłoczą się kuracjusze i turyści Jedną z najnowszych atrakcji przy promenadzie jest usytuowane koło fontanny kino 4D. Oprócz trzech wymiarów pokazowi towarzyszą efekty specjalne: ruchome fotele, wibrująca podłoga, wiatr we włosach i mysz w nogawce spodni.

Turyści przybywają do Ustki głównie latem, dlatego wokół miasta można skorzystać z bogatej oferty kempingowej oraz domków letniskowych. Warto jednak pomyśleć o zimowych wczasach w Ustce (choćby ze względu na zawartość jodu w powietrzu) i wybrać jedną z wielu kwater prywatnych, o których można dowiedzieć się IT.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża