Swinemünde

Swinemünde

Świnoujście można śmiało nazwać "polskim Amsterdamem": miasto położone jest na kilkudziesięciu wyspach, w tym największej w delcie Odry - Uznamie, połączonym ze stałym lądem jedynie przeprawą promową. Gości zachęcają do przyjazdu lecznicze morskie powietrze, solanki i borowiny, najszersza w Polsce plaża, tajemnicza wyspa Karsibór oraz połączenia promowe do Skandynawii i na nieodległą wyspę Bornholm. Świnoujście jest najbardziej wysuniętym na zachód polskim portem i ważnym ośrodkiem nadgranicznym.

Układ przestrzenny miasta uwarunkowany jest rzeźbą terenu, a nade wszystko obecnością Świny i jej kanałów. Najciekawsze zabytki znajdują się we wschodniej części wyspy Uznam, której centrum stanowi pl. Wolności. Na wschód od niego położony jest Park Zdrojowy, natomiast od południa otacza je Wybrzeże Władysława IV. Nieopodal pl. Wolności, przy pl. Kościelnym, usytuowany jest kościół Chrystusa Króla. Powstał w latach 1788-92 w miejscu poprzedniego kościoła gotyckiego. Warto do niego zajrzeć z dwóch przynamniej powodów. Po pierwsze, by zobaczyć niedawno wyremontowane, wspaniałe organy, składające się z ponad 2 tys. piszczałek. Najłatwiej zachwycić się nimi podczas jednego z koncertów, które dość często są tu organizowane. Po drugie, tam, gdzie zwykle wypatruje się żyrandoli, a więc pod sklepieniem kościoła, zawieszono nietypowy przedmiot - model korwety (niewielkiego żaglowego okrętu wojennego) z 1814 r. W budynku dawnego ratusza (można go rozpoznać już przy wejściu, gdzie niegdyś umieszczono herb Świnoujścia - gryfa z kotwicą), na placu Rybaka, zgromadzono eksponaty tworzące Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

Inną ważną świątynią jest zlokalizowany przy ul. Piastowskiej kościół Mariacki Stella Maris. Ten neogotycki kościół poświęcony został Matce Boskiej, szczególnej opiekunce żeglarzy, od wieków nazywanej przez nich Stella Maris - Gwiazda Morska. Znajduje się tu piękna mozaika Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem Jezus, spokojnie stojących w łodzi, która kołysze się na wzburzonym morzu.

W samym centrum miasta zachowało się kilkanaście zabytkowych kamieniczek, które z pewnością mocno ubarwiają starówkę. Głównym deptakiem Świnoujścia jest Wybrzeże Władysława IV. Deptak nosi imię króla, który marzył o stworzeniu wielkiej polskiej floty bałtyckiej. Promenada biegnie wzdłuż najszerszej (do 130 m) polskiej plaży. Oddalając się od wybrzeża, można dotrzeć do Parku Zdrojowego. Powstał on już w latach 1826-27, a jego twórcą był królewski ogrodnik przybyły z Berlina - Piotr Józef Lenne. W zachodniej części parku usytuowana jest muszla koncertowa - znany i lubiany amfiteatr. Organizuje się tu koncerty, przedstawienia, pikniki. Do najbardziej znanych należy FAMA - Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej. Idąc od amfiteatru wzdłuż ulicy Paderewskiego, dochodzi się do wieży neogotyckiej. To pozostałość po kościele Marcina Lutra. Został on zbombardowany w trakcie II wojny światowej, ale wieża zachowała się i dziś służy przede wszystkim jako jeden z kilku punktów widokowych w mieście. Obydwa wybrzeża ujścia Świny ujmują falochrony. Wybudowano je w latach 1812-23, by zabezpieczyć poruszanie się statków. Główną atrakcją jest ten zachodni, zwieńczony symbolem miasta: stawą "Młyny", czyli znakiem nawigacyjnym z kształcie wiatraka. W Świnoujściu można również znaleźć pozostałości fortów.

Baza noclegowa Świnoujścia jest bardzo bogata. Poza domami wczasowymi, obsługującymi głównie grupy zorganizowane, oraz sanatoriami, bez problemu można tu znaleźć kwaterę prywatną. W okolicach przeprawy promowej przez cały dzień kręcą się osoby, które chcą wynająć pokój. Zawsze warto spytać kilka z nich, aby łatwiej negocjować ceny. Łatwo o nocleg zwłaszcza w okolicy ulic Staffa i Grottgera.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża