Szczawnica

Szczawnica

Szczawnica znajduje się w powiecie nowotarskim, między Pieninami a Beskidem Sądeckim. Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych leczniczych wód zwanych tutaj szczawami. Szczawnica zasłynęła jako uzdrowisko w XIX wieku, kiedy to Józef Szalay wykorzystując wspaniałe warunki naturalne wzniósł tutaj pierwsze łazienki i budynki zdrojowe. Od tego czasu Szczawnica nieodmiennie przyciąga kuracjuszy z całej Polski.

Szczawnica jest niezwykle malowniczo położona. Otaczają ja porośnięte lasami iglastymi górskie stoki. Dzięki temu jest nie tylko idealnym punktem wypadowym w Pieniny, ale także posiada bardzo dobry mikroklimat. Powietrze wolne jest tutaj od alergenów i przynosi ulgę od spalin i zanieczyszczeń. W tutejszym uzdrowisku leczy się choroby układu oddechowego i alergie, a także choroby reumatyczne i choroby kręgosłupa. Na kuracjuszy czekają tu źródła leczniczych wód, ale także kuracje solankowe, masaże i wiele, wiele innych. Szczawnickie wody można zarówno pić w pijalniach, jak i kupić je na miejscu w butelkach.

Ze Szczawnicy wychodzi wiele szlaków pieszych prowadzących do największych atrakcji regionu - w wysokie partie Pienin i Gorców, do Wąwozu Homole, Wysokich Skałek i Rezerwatu Białej Wody. Jeśli turystyka piesza to dla nas za mało, mamy inne możliwości. W Szczawnicy można wypożyczyć rower górski i ruszyć na okoliczne trasy, bądź wypożyczyć wierzchowca i pojechać na górski rajd konny. Aby podziwiać wspaniałe widoki roztaczające się z górskich szczytów, nie musimy jednak godzinami maszerować czy jechać. Możemy też z samej Szczawnicy wyjechać kolejką krzesełkową na Palenicę.

Dużą atrakcją nie tylko dla najmłodszych będzie zjazd długą, bo aż siedmiuset metrową rynną grawitacyjną na Szafranówce.

Bliskość Dunajca także daje nam wiele możliwości atrakcyjnego spędzenia czasu. Jedną z nich są spływy torem kajakowym. Możemy też nieco spokojniej spłynąć tradycyjną flisacką tratwą. Z pobytu w Szczawnicy mogą być zadowoleni również wędkarze, jako że Dunajec to także wiele ciekawych łowisk.

Szczawnica niezwykle atrakcyjne jest także zimą. Na okolicznych górach znajdziemy wiele wyciągów i stoków narciarskich i o zróżnicowanych długościach i stopniach trudności - od oślich łączek po znajdujący się na stokach Palenicy stok z homologacją FIS na którym odbywają się zawody alpejskie. Snowboardziści znajdą tu rynnę przyciągającą co roku wielu amatorów tego sportu. W mieście znajdziemy odpowiednie wypożyczalnie sprzętu, a także szkółki narciarskie i snowboardowe.

Szczawnica jako miejscowość przygraniczna jest również świetnym punktem wypadowym do wycieczek na Słowację.

Miejscowość jest także ośrodkiem prężnie się rozwijającej kultury ludowej. W sezonie turystycznym możemy liczyć na wiele imprez kulturalnych.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża