Tylmanowa

Tylmanowa

Tylmanowa

Tylmanowa to wieś w województwie małopolskim, założona jeszcze w XIV wieku przy szlaku handlowym wiodącym na Spisz. Leży w dolinie Dunajca, przy drodze Nowy Targ - Krościenko - Nowy Sącz.

To idealne miejsce dla miłośników przyrody, pięknych widoków i turystyki górskiej. Miejscowość jest doskonałą bazą wypadową do bliższych i dalszych wędrówek. W okolicy znajdują się szlaki turystyczne piesze i rowerowe umożliwiające wyprawy po wzniesieniach Gorców i Beskidu Sądeckiego. Przez wieś przebiega m.in. szlak zielony, którym warto wybrać się na Lubań. Pomiędzy wierzchołkami Lubania znajduje się polana Wierch Lubania, z której dzięki wznoszącej się tam wieży widokowej można podziwiać piękną panoramę okolicy, w tym Jezioro Czorsztyńskie, a nawet oddalone już bardziej Tatry. W sezonie letnim działa tu Studencka Baza Namiotowa Lubań, jest to też miejsce przecięcia licznych szlaków, umożliwiających dalsze wycieczki. Na niższym z dwóch wierzchołku góry mieści się ołtarz polowy i poświęcona pamięci Karola Wojtyły tablica pamiątkowa. Na południowych stokach - mocno zalesionego - Lubania, położony jest rezerwat przyrody Modrzewie.

Lubań sąsiaduje z górą Wdżar, która choć niższa, zapewnia odwiedzającym jej stoki turystom wiele różnorodnych atrakcji. Znajduje się tu m.in. popularna stacją narciarska Czorsztyn Ski Kluszkowce. W okolicy nie brakuje też tras dla miłośników narciarstwa biegowego czy skiturowego. W samej Tylmanowej na Dunajcu mieści się tor do kajakarstwa górskiego i widowiskowy przełom doliny Dunajca pod Kłodnem i Wietrznicą.

Odwiedzając wieś warto rzucić okiem na drewniany kościół pw. św. Mikołaja z 1756 r., wewnątrz którego znajduje się barokowy ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Znajduje się tu też dzwonnica z XIX w. oraz dwór dawnego właściciela wsi z 1840 roku.

Niedaleko stąd do Krościenka, Grywałdu, czy Szczawnicy, można też wybrać się do malowniczo położonego nad zalewem Czorsztyna, czy niewielkiej wsi Niedzica-Zamek słynącej z mieszczącej się tam okazałej twierdzy.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: