Wysowa-Zdroj

Wysowa-Zdroj

Wysowa Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa położona wśród przepięknych krajobrazów Beskidu Niskiego. Wysowa została lokowana w XIV wieku na prawie magdeburskim i aż do odkrycia tutaj źródeł wód mineralnych była niewielką osadą. Dziś jest często odwiedzanym przez turystów i kuracjuszy miejscem.

Wysowa może poszczycić się bardzo dobrym klimatem. Jest to klimat górski chłodny, wieją tu jednak ciepłe wiatry z południa. Wysowa leży w jednym z najczystszych ekologicznie regionów Polski. Położona jest z dala od dużych ośrodków miejskich i przemysłowych, wokół niej znajdują się głównie lasy. Tutejsze wody powierzchniowe maja pierwszą klasę czystości. W praktyce oznacza to, że można pić wodę wprost z większości przepływających przez tutejsze lasy strumieni. Sławę uzdrowiska Wysowa zawdzięcza jednak przede wszystkim wodom mineralnym. Z tutejszych ujęć możemy napić się naturalnie nasyconych dwutlenkiem węgla wód zaliczanych do szczaw alkalicznych. W tutejszym uzdrowisku pozbędziemy się chorób nerek, przewodu pokarmowego i górnych dróg oddechowych. Pobyt w wysowskim sanatorium pomaga także chorym na niedokrwistość. Dla kuracjuszy, ale nie tylko założono w samym centrum Wysowej Park Zdrojowy stanowiący jedno z ulubionych miejsc spacerów zarówno mieszkańców wsi, jak i przybywających tu kuracjuszy i turystów.

Nie zawiodą się także ci, którzy lubią aktywny wypoczynek. W Wysowej znajdą oni ścieżkę zdrowia i dwie trasy rowerowe. Można też skorzystać z oferty tutejszych stadnin i uczyć się jazdy konnej lub też, w przypadku już nieco doświadczonych jeźdźców, ruszyć na szlaki górskie i podziwiać okolice Wysowej z siodła. A trzeba przyznać, jest co podziwiać. Wysową otaczają porośnięte bukowymi i świerkowymi lasami góry, od czasu akcji Wisła niemal zupełnie dzikie i bezludne. Znajdziemy tu też ślady po dawnych mieszkańcach, jak choćby pochodząca z 1929 roku łemkowska kapliczka na górze Jawor, mająca dla Łemków bardzo duże znaczenie. Wysowa stanowi świetny punkt wypadowy dla wszystkich miłośników górskich wędrówek. Wyjść stąd możemy między innymi na szlak, który poprowadzi nas na szczyt Lackowej - najwyższej góry po polskiej stronie Beskidu Niskiego. Nie musimy jednak pozostawać tylko na polskiej stronie. Z Wysowej bardzo blisko jest do granicy ze Słowacją.

Wysowa może poszczycić się dobrą bazą noclegową. Poza łóżkami w sanatorium i miejscowych hotelach możemy też poszukać noclegu w którymś z okolicznych gospodarstw agroturystycznych lub skorzystać ze znajdującej się w pobliskiej Hucie Wysowskiej studenckiej bazy namiotowej.

W samej Wysowej będziemy mogli zobaczyć między innymi drewnianą po łemkowską cerkiew grekokatolicką pod wezwaniem świętego Michała Archanioła.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża