Zakopane

Zakopane

Przewodnik po mieście Zakopane

Na czym polega fenomen Zakopanego,

Można się zastanawiać na czym polega fenomen Zakopanego. Odpowiedź jest trudna, bo składa się na nią wiele czynników. Jest bowiem w tej miejscowości coś, co przyciąga rzesze turystów. Błędem byłoby sądzić, że chodzi tylko o góry. Owszem, góry przede wszystkim, ale to nie koniec atrakcji godnych wyprawy na samo południe Polski.

Dojeżdżając do Zakopanego już z daleka widzimy skaliste szczyty, często ośnieżone, tonące gdzieś w chmurach. To jest to co naprawdę robi na człowieku wrażenie. Potęga górskich masywów natychmiast weryfikuje nasze proporcje codzienności. Nagle zyskujemy nieodparte wrażenie przebywania w świecie mrówek, nad którymi góruje niezbadany świat. I jest ono słuszne, bo otaczają nas wzniesienia o wysokości nawet 2301m (Świnica) czy 1985m (Kasprowy Wierch). Gdzieś między nimi jest cel naszej podróży- miasteczko, które tętni życiem o niespotykanej aktywności. Być może jej źródło bije z tutejszego powietrza, tak rześkiego i wyjątkowego, że natychmiast chce się oddychać pełna piersią. Chce się żyć i zdobywać góry, a co najważniejsze, tu jest to możliwe dosłownie i w przenośni.

Może dlatego Zakopane było i ciągle jest miejscem ulubionym przez wielu artystów, których ślady obecności spotkamy wielokrotnie spacerując ulicami miasta.

Dwa główne deptaki Zakopanego to Krupówki i Krzeptówki. Mają one swój
urok- małe restauracyjki, przytulne galerie i sklepy z pamiątkami. Na chodnikach stragany z oryginalnymi, ręcznymi arcydziełami. Szczególnie zachęcająco wyglądają wyroby z drewna, a dla podniebienia najatrakcyjniejsze są oscypki. Co zniechęca? Tłum ludzi. Czasem dosłownie trzeba deptać sobie po piętach. Nie jest to miejsce dobre dla szukających spokoju i pragnących kontemplować górskie krajobrazy. Dla nich Zakopane ma inną ofertę. To właśnie tutaj rozpoczyna się wiele górskich szlaków, które czasem również bywają przeludnione, ale z pewnością każdy znajdzie na nich swój cichy kąt, gdzie w spokoju można usiąść i wpatrywać się w dal. Niekiedy warto też zatrzymać wzrok trochę bliżej. Tatry to bowiem miejsce bogate w niespotykane okazy fauny i flory, które choć ściśle chronione i nie przeznaczone do ,manualnych kontaktów, potrafią zachwycać i przyciągać uwagę równie uporczywie jak tutejsze widoki. Dlatego nigdy nie wędrujmy tu bezmyślnie zapatrzeni w dal. Na wysokości naszego obuwia również przejawia sie ukryte, ale piękne życie.

Ci, którzy są zbyt leniwi na górskie wycieczki mogą oczywiście pozostać w centrum. Doświadczą z pewnością uciążliwości tłumów, ale też na pewno nie dopadnie ich nuda. Niewątpliwą atrakcją jest targ pod Gubałówką, gdzie oprócz wszelkich możliwych odmian góralskich serów, niemal wysypujących się ze straganów, kupimy także wszystko, co o górach będzie nam długo przypominać. Stąd też blisko do wyciągu na Gubałówkę (wersja dla najbardziej leniwych), gdzie widoków nam nie zabraknie. Chcąc poobcować trochę ze sztuką możemy odwiedzić zakopiańskie muzea. To najciekawsze to chyba Muzeum Tatrzańskie- cały folklor i przyroda Tatr zgromadzone na dwóch piętrach. Miłośnicy literatury powinni koniecznie odwiedzić muzea Kornela Makuszyńskiego i Jana Kasprowicza z licznymi pamiątkami po pisarzach, a melomanom polecam odwiedziny w domu Karola Szymanowskiego, czyli w Atmie. Warte odwiedzenia jest też Muzeum stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Wędrówka przez takie obiekty pozwoli nam zrozumieć górską atmosferę i lepiej wczuć się w klimat tej wyjątkowej okolicy. Spacerując ulicami miasta zwracajmy też uwagę na zabudowę. Drewniane domy mają swój wyjątkowy urok, a świadomość ich unikalności sprawia, że mamy poczucie istnienia w innym świecie - bardziej naturalnym, przyjaznym i zdecydowanie ładniejszym, zwłaszcza, gdy przybywamy z betonowych blokowisk dużych miast.
Zawsze powtarzam, że Zakopane to wyżyny także duchowe. Przekonanie to możemy potwierdzić wkraczając w mury tutejszych świątyń. Najstarsza z nich to drewniana świątynia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, z historią sięgającą 1847 roku, z umiejscowionym tuż obok zabytkowym cmentarzem, na którym spoczywają ludzie zasłużeni dla miasta. W pobliżu znajduje się podobny wiekiem, ale już z kamienia kościół św. Rodziny, z pięknym, rzeźbionym ołtarzem w formie tryptyku. Na Krzeptówkach natomiast stoi jedna z najmłodszych tutejszych świątyń - Sanktuarium Fatimskie, stanowiące wotum wdzięczności górali za uratowanie życia papieża Jana Pawła II po zamachu w 1981 roku. Gdy natomiast spragnieni jesteśmy wrażeń muzycznych powinniśmy udać się do kościoła br. Alberta, gdzie często odbywają się różne koncerty. Oprócz tych głównych budynków sakralnych, na licznych szlakach i w samym mieście spotkamy wiele kaplic i kościołów, z których każdy ma swoją indywidualną, wartą poznania historię.

Oczywiście będąc w Zakopanym trzeba koniecznie zobaczyć Wielką Skocznię na Krokwi. Nawet jeżeli jesteśmy tu w środku lata, warto stanąć pod tą budowlą, na której zostało pobitych tyle narciarskich rekordów i choć na chwilę poczuć atmosferę, jaka musi tu panować podczas zawodów.

Obowiązkowym punktem jest także Morskie Oko. Trzeba co prawda poświęcić na dotarcie do niego trochę więcej czasu, ale nasz wysiłek na pewno się opłaci. To największe jezioro w Tatrach potrafi robić wrażenie na turystach. Już sama świadomość, że znajduje się ono na wysokości 1395 m n. p. m. rozbudza naszą wyobraźnię.

Do Zakopanego przyjeżdża się z różnymi zamiarami: odpoczywać, wędrować, podziwiać... To miejsce, które w zaskakujący sposób zachęca do ciągłych powrotów. Niepowtarzalna przestrzeń tej miejscowości oferuje tak wiele, że trudno doświadczyć wszystkiego podczas jednego pobytu. Zawsze jednak można poczuć potęgę gór, spokój krajobrazów, piękno natury i atmosferę życia zupełnie innego od naszej codzienności. I właśnie dlatego warto i trzeba tu przybywać.

Źródło:
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Sokołowski


Opis miasta Zakopane

Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski,

Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. Nie ma w tym nic dziwnego - w całych polskich tatrach trudno o ludniejsze i gwarniejsze miasto, nie tylko zresztą zimą. Zakopane powstało jako sezonowa osada pasterzy owiec. Przez wieki była to mała osada (w XVII stuleciu zamieszkiwało tu zaledwie około czterdziestu osób. Popularność Zakopanego, a wraz z nim całych Tatr zaczęła się w drugiej połowie dziewiętnastego wieku, kiedy to ze względu na duże walory zdrowotne Zakopane zaczął popularyzować Tytus Chałubiński. Prawdziwy boom miasto zaczęło jednak przeżywać na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, kiedy to miejsce to odkryła ówczesna bohema. Modernistycznych artystów przyciągało dzikie piękno Tatr, a także niepowtarzalny folklor miejscowych górali. Nie bez znaczenia była także bliskość Krakowa, ówczesnej stolicy kulturalnej kraju.

W Zakopanem ma początek wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych wiodących w różne partie Tatr. Jeśli jednak nie mamy ochoty na długie marsze, możemy skorzystać z bogatej tutaj oferty Polskich Kolei Linowych. Kolejką linowo-torową wjedziemy na Gubałówkę, natomiast kolejką linową na Kasprowy Wierch. Widoki zarówno ze szczytu, jak i z wagonika w czasie drogi zapierają dech w piersiach. Na szczycie znajdziemy restaurację, warsztat narciarski i niewielki hotelik. Wyciągiem krzesełkowym dostaniemy się na Butorowy Wierch - drugie pod względem wysokości wzniesienie w paśmie Gubałówki. Jest tu mniejszy tłok niż na samej Gubałówce, na którą można się stąd dostać Szlakiem Papieskim.

Zima tłumy kibiców zbierają się pod Wielką Krokwią - skocznią narciarską imienia Stanisława Marusarza. Wtedy odbywają się tutaj zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Na uwagę zasługuje Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Obejrzymy tutaj bogate zbiory geologiczne, a także florę i faunę Tatr. Niezwykle ciekawa jest część prezentująca materialne wytwory kultury ludowej Podhala, Spisza i Orawy, a także sztukę ludową tych regionów.

Ponadto w Zakopanem znajdziemy Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum jana Kasprowicza, a także mieszczące się w willi Atma muzeum poświęcone Karolowi Szymanowskiemu. Miłośnicy sztuki nowoczesnej powinni odwiedzić galerię Władysława Hasiora.

Ulubionym miejscem spacerów i zakupów turystów są Krupówki. Zaczynają się koło początku kolejki na Gubałówkę i ciągną około kilometra na południe. Przy Krupówkach znajduje się Muzeum im Tytusa Chałubińskiego, a także najbardziej luksusowe hotele Zakopanego. Z deptaku rozciąga się także wspaniały widok na Giewont. Przechadzając się po Krupówkach warto zwrócić uwagę na neoromański kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża