Zawada Lanckoronska

Zawada Lanckoronska

Zawada Lanckoronska

Zawada Lanckorońska to malownicza wieś nad Dunajcem ulokowana w dolinie potoku Wieleń oraz na wzgórzach Pogórza Wiśnickiego w województwie małopolskim. W jej granicach znajdują się najstarsze, historyczne tereny okolicznego osadnictwa.

Nad wsią góruje porośnięte lasem wzgórze Zamczysko, usytuowane w widłach Dunajca i Wielenia na którym - jak udowodniły badania archeologiczne - istniał wielki obronny gród prasłowiański z okresu kultury łużyckiej. Był on złożony z dwóch części, zajmującego ok. 1,5 hektara otoczonego wałem obronnym grodu właściwego tzw. zamczyska oraz mieściska o powierzchni ok. 5,1 ha, stanowiącego ufortyfikowane podgrodzie.

W okresie późniejszym, w tym samym miejscu powstał kolejny, chroniony wałem gród, datowany na okres wczesnego średniowiecza. Pozostałości po grodach, widoczne w ukształtowaniu terenu można zobaczyć spacerując tutejszymi ścieżkami.

U podnóży Zamczyska znajduje się też nieduża jaskinia zwana Melsztyńską Dziurą. Na jego zachodnim wierzchołku, należącym już do sąsiedniego Melsztyna znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Spycymirów, kiedyś jednego z największych zamków w dolinie Dunajca i Popradu. Zniszczonego w roku 1771 w czasie walk konfederacji barskiej.

Wieś oprócz ciekawostek historycznych oferuje turystom wypoczynek w ciszy i spokoju. Wśród pięknej przyrody i malowniczych nadrzecznych i leśnych zakamarków. Tutejsza baza noclegowa to głównie kwatery prywatne i agroturystyka.

W okolicy znajdują się szlaki turystyczne i ścieżki spacerowe. Ma tu też swój początek i koniec poprowadzona pętlą, widokowa trasa rowerowa „Melsztyn" przebiegająca obok ruin zamku Melsztyn, u podnóży którego można zobaczyć również domki zamieszkałe przez miejscowych pustelników lub zatrzymać się w restauracji.

Warto też wybrać się na wycieczkę do pobliskich Luslawic znanych w całej Polsce jako miejsce zamieszkania i pracy wielkiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, który założył tam nowoczesną, międzynarodową akademię muzyczną „Europejskie Centrum Muzyki”. Można też wybrać się do Zakliczyna, małego miasteczka z dużym, urokliwym rynkiem.

  1. Artykuły: