Zoppot

Zoppot

Sopot jest znanym kurortem i uzdrowiskiem. Niektórzy twierdzą, że kto w lecie nie był w Sopocie, nie wie, co znaczą wakacje nad morzem. Sopot zalicza się do miast o najwyższym standardzie życia w Polsce. Świeże powietrze, zabytkowa architektura i spokój w porównaniu z hałaśliwym Gdańskiem sprawiają, że turyści odpoczywają tu bardzo chętnie. Największe oblężenie Sopot przeżywa pod koniec sierpnia, gdy odbywa się tu Festiwal Piosenki. W zimie uliczki i molo są wyludnione, ale to tylko dodaje im uroku.

Centrum miasta stanowi znany Monciak, czyli ul. Bohaterów Monte Cassino. Jest to wyłączony z ruchu samochodowego deptak, wzdłuż którego ciągną się sklepy, restauracje i kawiarnie. Dzięki ślicznym kamienicom z przełomu XIX i XX w. można tu się poczuć jak bogaty przedwojenny kuracjusz. Monciak prowadzi do Placu Zdrojowego. Nazwa placu wywodzi się od leżącego tuż nieopodal Domu Zdrojowego. Odkąd Sopot stał się znanym uzdrowiskiem, Kurhaus, jak określano budynek, był centrum życia miejscowości. Znajdowały się tu pokoje hotelowe, sale taneczne i bankietowe, restauracja, a w okresie międzywojennym popularne kasyno, dzięki któremu Sopot zyskał przydomek "Monte Carlo Północy". W 2007 r. rozpoczęła się realizacja projektu przebudowy zabytkowego centrum Sopotu, w tym także Domu Zdrojowego. Planuje się stworzenie 5-piętrowego budynku, nawiązującego do historycznego wyglądu Kurhausu. W obiekcie zlokalizowane zostanie nowoczesne SPA, jedno z największych w Trójmieście centrum konferencyjne, restauracja, Państwowa Galeria Sztuki i podziemny parking. Po lewej i prawej stronie Domu ciągnie się zadbany Park Zdrojowy.

Kolejnym ważnym obiektem położonym w Parku Północnym jest Grand Hotel, powstały w latach 20. w stylu neobarokowym luksusowy hotel. Jego budowa kosztowała 20 mln marek i życie ówczesnego burmistrza dr Ericha Leugo, który w związku z aferą finansową popełnił samobójstwo. Do Parku Południowego warto podejść z powodu unikatowego budynku dawnych Łazienek Południowych. Podobnie jak Łazienki Północne, pełniły one niegdyś funkcję przebieralni, kawiarni i miejsca spotkań. Misterny, drewniany budynek został niedawno wykupiony przez prywatnych inwestorów i po generalnym remoncie otworzono w nim Hotel Chiński Zhong Hua. Cennik hotelowy przyprawia o zawrót głowy, ale jeśli ktoś lubi dobre sushi, to nie zawiedzie go smak dań z hotelowego sushi baru.

Wizytówką Sopotu jest oczywiście molo. Pierwsze molo powstało w Sopocie w 1827 r. Obecny kształt osiągnęło w 1928 r. Sopockie molo jest najdłuższym drewnianym molo w Europie. W sezonie wstęp na molo jest płatny, ale któż nie zapłaci, by nie wejść tak głęboko w morze suchą stopą! Po wejściu na płatny fragment mola, można jeszcze za dodatkową opłatą wyjść na latarnię morską, będącą jednocześnie wieżą widokową.

Warto wybrać się na długi spacer przed siebie po Sopocie. Jego śliczne secesyjne i eklektyczne wille i kamienice, choć w dużym stopniu jeszcze zaniedbane, są perełkami architektonicznymi. Przy pl. Konstytucji 3 Maja - dawnym rynku, niedaleko dworca usytuowany jest neogotycki kościół św. Jerzego. Jego smukła wieża wybija się ponad korony drzew. Kościół powstał w na przełomie XIX i XX w. i początkowo służył ewangelikom. Dziś jest kościołem parafialnym.

Równie znanym, co molo, obiektem Sopotu jest Opera Leśna, położona w północnej części miasta w zaciszu drzew, przy ul. Moniuszki 12. Ten zadaszony amfiteatr uważany jest za jedną z najpiękniej położonym scen na wolnym powietrzu w Europie. Wyróżnia go także doskonała akustyka.

Zagorzali spacerowicze znajdą w Sopocie dla siebie wiele ciekawych miejsc. Miasto leży częściowo w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1979 r. Prawie 60% powierzchni miejscowości to tereny zielone. Istnieje tu kilka tras spacerowych i rowerowych.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża